לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

מחקר ענק קובע: אורח חיים בריא מפחית משמעותית את הסיכון לסוגי סרטן רבים

13/12/2023

האגודה למלחמה בסרטן: "תוצאות המחקר עולות בקנה אחד עם ההמלצות שלנו להפחתת הסיכון. לעולם לא מאוחר להתחיל, גם בזמן מלחמה."

מחקר ענק שנערך מאוניברסיטת ניוקאסל בבריטניה קבע כי אורח חיים בריא יכול להפחית באופן משמעותי את הסיכון לסוגי סרטן רבים באמצעות הקפדה על מספר המלצות. החוקרים הבריטיים, ביקשו באמצעות המחקר החדש לבדוק את הקשר בין מידת ההיענות להמלצות ארגוני בריאות מובילים בנושא אורח חיים בריא ובין הסיכון לחלות בכל סוגי הסרטן ובסוגי סרטן ספציפיים. החוקרים השתמשו בנתונים של 94,778 מבוגרים בריטים בגיל ממוצע 56, אשר מילאו שאלונים על אודות תזונה, פעילות גופנית, משקל ועוד. החוקרים העניקו ציון בין 1-0 עבור היענות לכל אחת מן ההמלצות הללו: שמירה על משקל תקין, עיסוק בפעילות גופנית, תזונה עשירה בדגנים מלאים, ירקות, פירות וקטניות, הגבלת הצריכה של "מזון מהיר" ומזונות מעובדים אחרים עתירי שומן, עמילנים או סוכרים, הגבלת הצריכה של בשר אדום ומעובד, הגבלת הצריכה או הימנעות משתיית משקאות ממותקים והגבלת הצריכה או הימנעות משתיית אלכוהול.


הציון הממוצע של משתתפי המחקר עמד על 3.8 מתוך המקסימום האפשרי - 7. במהלך תקופת מעקב חציוני של 8 שנים, 7,296 מהמשתתפים (8%) חלו בסרטן.

ניתוח הנתונים העלה כי כל עלייה של נקודה אחת בציון ההיענות להמלצות הפחיתה ב-7% את הסיכון לחלות.

בהשוואה למשתתפים בעלי ציון ההיענות הנמוך ביותר (3.5-0 נקודות), משתתפים עם ציון בינוני  (4.25-3.75 נקודות) וגבוה (7-4.5 נקודות) היו בסיכון נמוך ב-8% וב-16% בהתאמה לחולת בכל סוגי הסרטן יחד.

בפילוח לסוגי סרטן ספציפיים נמצא שכל עלייה של נקודה אחת בציון הייתה קשורה בהפחתת סיכון של 10% לחלות בסרטן השד, סיכון נמוך ב-10% לסרטן המעי הגס, סיכון נמוך ב-18% לסרטן הכליות, סיכון נמוך ב-16% לסרטן הוושט, סיכון נמוך ב-22% לסרטן הכבד, סיכון נמוך ב-24% לסרטן השחלות וסיכון נמוך ב-30% לסרטן כיס המרה.


דנה פרוסט, מנהלת מחלקת הסברה באגודה למלחמה בסרטן הסבירה כי: "תוצאות המחקר עולות בקנה אחד עם ההמלצות שלנו להפחתת הסיכון לסרטן. לעולם לא מאוחר להתחיל, גם בזמן חירום חשוב לשמור על שיגרת בריאות. הגבלת זמן הישיבה מול המסכים וביצוע פעילות גופנית בשגרת היומיום, יכולה גם לסייע בהפחתת המתח הנפשי בו אנו מצויים. במקביל חיוני להימנע מעישון ולשמור על תזונה בריאה כדי להפחית את הסיכון לסרטן."


החוקרים הבריטיים ציינו שהמחקר הוא תצפיתני, ולכן הם אינם יכולים להסיק כי קיים קשר סיבתי בין הדברים, אולם הממצאים בהחלט מדגישים את החשיבות של אימוץ אורח חיים בריא להפחתת הסבירות לחלות בסרטן. המחקר פורסם בכתב העת המדעי BMC Medicine ב-28 לנובמבר 2023 והוא תורגם והונגש על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן. למקור באנגלית לחצו כאן.


המלצות האגודה למלחמה בסרטן להפחתת הסיכון לחלות בסרטן:

  1. הימנעו מעישון ומחשיפה לעישון כפוי.
  2. שמרו על תזונה בריאה ומאוזנת והקפידו על משקל גוף תקין.
  3. שלבו פעילות גופנית בשגרת היומיום וצמצמו את זמן הישיבה.
  4. הגבילו שתיית אלכוהול ועדיף להימנע מצריכתו לחלוטין.
  5. הקפידו על התנהגות חכמה בשמש.
  6. בצעו בדיקות לאבחון מוקדם של סרטן בהתאם לגילכם.