לתרומה
חפש
מניעה וגורמי סיכון
כללים לחיים בריאים

12 כללים לחיים בריאים ולהפחתת הסיכון לחלות בסרטן

עוד בנושא

כללים לחיים בריאים

מחקרים רבים מצביעים על גורמי סיכון הקשורים במחלות הסרטן, לעומת גורמים המעניקים הגנה ומסייעים בהפחתת הסיכון לחלות בסרטן. על פי מחקרים עדכניים, יותר משליש ממחלות הסרטן ניתנות למניעה באמצעות שינויים באורח החיים: פעילות גופנית, הימנעות מעישון, שמירה על משקל גוף תקין ואימוץ אורח חיים בריא. יחד עם ההיענות לבדיקות הסריקה לגילוי מוקדם וקבלת החיסונים המומלצים, ניתן להפחית את התחלואה והתמותה מסרטן בכ-50%!למידע מפורט יותר, מענה על שאלות וקבלת חומרי הסברה ניתן להתקשר ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן 1-800-599-995

 

הימנעו משימוש בטבק
הימנעו משימוש בכל סוג של מוצר עישון

הימנעות מעישון סיגריות ומוצרי טבק מכל סוג (כולל נרגילה) תפחית את הסיכון לתחלואה מסרטן וממחלות נוספות. מחקרים הוכיחו כי שימוש בטבק מקצר את תוחלת החיים בכ-10 שנים! בעישון אין "רמת צריכה בטוחה" - גם עישון של סיגריה אחת ביום, או "רק" באירועים חברתיים, עלול להוביל למוות מוקדם.

שימוש בטבק הוא גורם המוות מס' 1 הניתן למניעה.


למידע מפורט על נזקי העישון לחצו כאן 

הפסיקו לעשן

דאגו שביתכם ומקום עבודתכם יהיו נקיים מעישון

הימנעו ככל הניתן מחשיפה פסיבית לעישון ולעישון "יד שלישית" (חשיפה לחלקיקים רעילים ומסרטנים הנצמדים לבגדים ומשטחים). חשיפה כפויה לעשן סיגריות מעלה משמעותית את הסיכון לסרטן הריאה, התקף לב ושבץ מוחי. ילדים שהוריהם מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח מחלות בדרכי הנשימה, הצטננויות, שיעול, אסתמה ודלקות אוזניים.

אל תתביישו - עמדו על זכותכם לאוויר נקי.

 

משקל גוף תקין

שמרו על משקל גוף תקין

הוכח כי השמנה היא גורם סיכון משמעותי לחלות בסוגי סרטן שונים. חשוב לשמור על איזון בין צריכת אנרגיה באכילה ושתייה ובין הוצאת אנרגיה בפעילות גופנית ("מאזן האנרגיה"). מומלץ להימנע מצריכה עודפת של קלוריות ולשמור על מסת גוף תקינה (BMI בין 18.5 ל- 24.9). היקף מותניים של עד 94 ס"מ בגברים ועד 80 ס"מ בנשים - נחשב תקין. פעילות גופנית

שלבו פעילות גופנית בשגרת היומיום והגבילו את זמן הישיבה

בצעו פעילות גופנית סדירה: הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים או כל פעילות אירובית אחרת, במשך חצי שעה לפחות ביום, ברוב ימות השבוע, והימנעו מישיבה ממושכת מול הטלוויזיה או בעבודה. בנוסף להפחתת הסיכון לחלות בסרטן ובמחלות אחרות, הוכח כי פעילות גופנית משפרת את איכות החיים, מעלה את רמת האנרגיה ומפחיתה תחושות חרדה ודיכאון - בבריאים ובחולים.


למידע נוסף אודות היתרונות שבפעילות גופנית לחצו כאן


תזונה בריאה

שמרו על תפריט תזונתי מאוזן

מחקרים רבים מוכיחים כי שמירה על אכילה מאוזנת תורמת להפחתת הסיכון לחלות במחלות סרטן שונות. הרבו באכילת ירקות ופירות, דגנים מלאים וקטניות. הימנעו ממזונות עתירי קלוריות (עשירים בשומן או בסוכר) וממשקאות ממותקים. הימנעו מאכילת בשר מעובד והמעיטו בצריכת בשר אדום ומזון מעובד, מעושן, מטוגן, מלוח ומשומר.


להמלצות נוספות על תזונה בריאה לחצו כאן


הגבילו צריכת אלכוהול

הגבילו ואף העדיפו לא לצרוך כלל משקאות אלכוהוליים

יש להמעיט ככל הניתן בשתיית משקאות אלכוהוליים, כחלק מאורח חיים בריא המפחית את הסיכון לחלות בסרטן. אם שותים - יש להגביל את הכמות: מנה אחת ביום לאישה ושתי מנות לגבר (מנה = בקבוק בירה, או כוס יין, או כוסית ליקר). הסיכון להתפתחות סוגי סרטן שונים, כגון סרטן הפה, הלוע והשד, עולה ככל שכמות האלכוהול הנצרכת עולה. חכמים בשמש

היו חכמים בשמש®

הימנעו מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 בבוקר עד 16:00 אחר הצהריים. העדיפו שהייה בצל, הקפידו על לבוש מתאים, חבישת כובע, הרכבת משקפי שמש, שתייה מרובה ומריחת העור במסנן קרינה על פי ההמלצות. אין לחשוף לשמש תינוקות עד גיל חצי שנה. הימנעו משימוש במיטות שיזוף. אם הבחנתם בנקודה חשודה על העור - גשו לרופא עור להיבדק.


למידע נוסף אודות התגוננות מפני נזקי השמש לחצו כאן

 

הימנעו מחשיפה לחומרים מסרטנים

הימנעו מחשיפה לחומרים הידועים כמסרטנים

חשיפה לחומרים מסוכנים, במיוחד במקומות עבודה בהם החשיפה עלולה להיות יומיומית ולהימשך שנים ארוכות, עלולה להגביר את הסיכון לחלות במחלות סרטן. יש לפעול על פי הנחיות הבטיחות המומלצות בזמן שימוש בחומרים מסוכנים, ולנקוט אמצעי הגנה בעת מגע עימם, בהתאם להוראות הבטיחות.


למידע נוסף אודות חומרים מסרטנים לחצו כאן


גז ראדון

הפחיתו את רמות החשיפה לגז ראדון בביתכם

בדקו אם אתם חשופים לרמות גבוהות של קרינת גז ראדון בבית והפחיתו את רמות הקרינה, אם נמצאו. חשיפה כרונית (חשיפה לאורך זמן) לראדון עלולה להגביר את הסיכון לסרטן הריאה. ראדון הוא גורם הסיכון השני לסרטן הריאה, לאחר עישון. לגז ראדון עלולה להיות השפעה רבה יותר על ילדים, מכיוון שגופם עובר תהליכי התפתחות מהירים.אישה מניקה

לנשים: מומלץ להניק ולהגביל צריכת תחליפי הורמונים

 • הוכח כי הנקה מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן השד, בנוסף ליתרונותיה האחרים, ולכן מומלץ להניק.

 • טיפול הורמונלי חלופי להקלת תסמיני גיל המעבר עלול להעלות במעט את הסיכון לחלות בסרטן השד, השחלה והרחם, תלוי בהרכבו של הטיפול ובגורמי הסיכון של האישה, אך עשוי להפחית במעט את הסיכון לסרטן המעי הגס. חשוב להתייעץ עם רופא הנשים על היתרונות והחסרונות של הטיפול.חיסונים
ודאו שילדיכם מחוסנים בהתאם להמלצות משרד הבריאות

 • חיסון נגד צהבת מסוג Hepatitis B) B) מפחית את הסיכון לחלות בסרטן הכבד וניתן בשגרת החיסונים לתינוקות בישראל משנת 1992. אנשים מבוגרים שלא חוסנו בעבר יכולים לפנות למרפאות מטיילים של קופות החולים או ללשכות הבריאות האזוריות  ולהתחסן בתשלום.

 • חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי (HPV) מסייע במניעת סרטן צוואר הרחם וסוגי סרטן נוספים, בהם סרטן פי הטבעת, סרטן הפין וסרטן ראש וצוואר. החיסון כלול בסל הבריאות, ומכיל כיום תשעה זנים של הנגיף. החיסון ניתן בשגרה לתלמידות ולתלמידי כיתה ח׳ בבתי הספר.

למידע נוסף על חיסון הפפילומה
גילוי מוקדם של סרטן
הקפידו להשתתף בתוכניות סקר לגילוי מוקדם של סרטן

קחו חלק בתוכניות סקר לאומיות לגילוי מוקדם של סרטן. אבחון מוקדם הוא המפתח לריפוי. לאנשים בסיכון גבוה חשוב להתייעץ עם הרופא לגבי סוג הבדיקות ותדירותן.


סרטן השד

סרטן השד

לנשים בסיכון רגיל:

 • על כל אישה בכל גיל להכיר את שדיה, כך שתוכל לאתר כל שינוי או גוש ולפנות בהקדם לרופא ולדרוש לברר את טיבו.

 • מומלץ לכל אישה מגיל 50 ועד 74 לעבור בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים. בדיקה זו נחשבת היום לשיטה הטובה ביותר לזיהוי גידול סרטני בשד בשלב מוקדם, לפני שניתן לזהותו במישוש.

 • מגיל 45 עד 49 נשים יכולות לפנות לרופא כדי לקבל מידע על היתרונות והחסרונות של הבדיקה בגילים אלה. אם הן מחליטות לבצע את הבדיקה, היא תיעשה דרך קופות החולים.

 • ניתן לבצע בדיקת שד פעם בשנה על ידי רופא המומחה בבדיקת שד. יש לציין כי בדיקה ידנית לא הוכחה כמפחיתה את התמותה מסרטן השד.

אבחון מוקדם

לנשים בסיכון גבוה:

 • לנשאית גנטית ולאישה שלה קרובת משפחה בדרגה ראשונה (אם, אחות) שחלתה בסרטן השד, מומלצת בדיקת ממוגרפיה מגיל 40, אחת לשנה, או קודם לכן, בהתאם להמלצות הרופא.

 • אישה שעברה הקרנות לבית החזה (בדרך כלל כטיפול במחלת לימפומה מסוג הודגיקין), בעיקר לפני גיל הפריון, נמצאת בסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד, ומומלץ שתבצע מעקב לגילוי מוקדם בהתאם להמלצות הרופא.

 • לנשאית מוטציות בגנים BRCA1/2 ולנשים בקבוצות סיכון נוספות, מומלץ לבצע בדיקת MRI של השד אחת לשנה, בהתאם להמלצות משרד הבריאות.

 • נשאיות המוטציות בגנים BRCA1/2, יכולות להפחית את הסיכון לחלות. ניתן להתייעץ עם הרופא המטפל גם ביחס לטיפול תרופתי, המפחית את הסיכון לחלות (כדוגמת טמוקסיפן או רלוקסיפן). 

 • לסל הבריאות 2020 נכנסה בדיקה לגילוי נשאות למוטציות בגנים BRCA2-1 BRCA1 לנשים יהודיות בריאות ממוצא אשכנזי על פי הצהרה עצמית וכולל גם מוצא אשכנזי חלקי, גם ללא סיפור משפחתי. הזכאות לבדיקה לא מחייבת ייעוץ גנטי מקדים ותינתן באופן חד פעמי במהלך חיי המטופלת. למידע נוסף לחצו כאן


באתר האגודה למלחמה בסרטן ניתן למלא שאלון קצר לבירור נטייה גנטית לחלות בסרטן שד ושחלה 

 

מעי הגס

סרטן המעי הגס

 • לגברים ולנשים בסיכון רגיל מומלצת בדיקת דם סמוי בצואה, אחת לשנה, מגיל 50 עד 74.

 • לגברים ולנשים בסיכון גבוה, שלהם קרוב משפחה מדרגה ראשונה (הורה, אח, ילד) שחלה במחלה או שהוא בעל תסמונות מעי שונות - מומלץ לבצע בדיקת קולונוסקופיה, מעקב קבוע והתייעצות רפואית לגבי תדירות הבדיקות לאבחון מוקדם המתאימות להם, ולפי הצורך פנייה לייעוץ גנטי.


למידע נוסף על מניעה ואבחון מוקדם של סרטן המעי הגס לחצו כאן
 

 צוואר הרחם

סרטן צוואר הרחם

 • סרטן צוואר הרחם נגרם מנגיף הפפילומה האנושי (HPV), העלול לגרום גם לסוגי סרטן נוספים וליבלות באיברי המין. גברים ונשים הפעילים מינית, בכל גיל, עלולים להידבק בנגיף. כיום ניתן להתחסן נגד הנגיף מגיל 9 עד 45, והחיסון ניתן בכיתה ח' לבנים ולבנות.

 • לנשים בגיל 54-25 מומלץ לבצע משטח צוואר הרחם אחת לשלוש שנים. לנשים בגיל 65-55 מומלץ לבצע משטח צוואר הרחם אחת לחמש שנים.גורמי סיכוןשיעור מקרי הסרטן בארה"ב במבוגרים מגיל 30 ומעלה, עפ׳׳י גורמי סיכון

AACR cancer progress report 2018. Adapted from Islami F, Goding Sauer A, Miller KD, Siegel RL, Fedewa SA, Jacobs EJ, et al. Proportion and number of cancer cases and deaths attributable to potentially modifiable risk factors in the United States. CA Cancer J Clin 2017;68:31-54.


פורום מניעת סרטן
פורום מניעת סרטן באתר האגודה
קרא עוד
12 הכללים של הקהילה האירופית למניעה ואבחון מוקדם של סרטן (European Code Against Cancer), מבוססים ומעודכנים עבור הקהילה האירופית (EU) על ידי רשות מחקר הסרטן (IARC) של ארגון הבריאות העולמי (WHO) וקואליציית האגודות האירופיות למלחמה בסרטן (ECL).
תודות:

פרופ' גד רנרט
, מנהל המרכז הארצי לבקרת סרטן שירותי בריאות כללית; מנהל המחלקה לרפואת הקהילה ואפידמיולוגיה, מרכז רפואי כרמל והפקולטה לרפואה, הטכניון, חיפה; יועץ האגודה למלחמה בסרטן לנושא מניעת סרטן
מירי זיו, מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן לשעבר
אוקטובר 2023
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.