לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

לקראת חודש המודעות לסרטן השד - הוצבו "תמרורי עצור" ורודים ברחבי קניון עזריאלי בתל אביב

22/09/2021

לרגל חודש המודעות הבינלאומי למאבק בסרטן השד - שת"פ חדש בין האגודה למלחמה בסרטן לקניון עזריאלי תל אביב


תמרור עצור

במסגרת שיתוף פעולה עם קניון עזריאלי תל אביב, הוצבו החל מהיום (22.9)  "תמרורי עצור" ורודים ברחבי קניון  עזריאלי בתל אביב.  על התמרורים, כיתוב האומר: עצרי! בכל גיל ובכל מצב, אם את מרגישה בגוש או בשינוי כלשהו בשד פני לרופא ודרשי ברור. התמרורים  נושאים קוד QR  לסריקה המפנה למיני-סייט בנושא סרטן השד – מניעה ואבחון מוקדם של האגודה למלחמה בסרטן.  הפעילות בקניון עזריאלי מלווה גם בשילוט דגיטילי.


בנוסף בכוונת משרד ראש הממשלה להציב שני שלטים כאלו בבניין במהלך חודש המודעות וב-4.10,  במסגרת יום הפעילות בנושא סרטן השד של האגודה למלחמה בסרטן בכנסת, יוצב תמרור נוסף גם במשכן.


האגודה מזמינה את כל הנשים בכל הגילים ומכל המגזרים ולהצטלם עם התמרור, ולהעלות את התמונה ברשתות החברתיות. לפעמים גם לתחושה או לשינוי הקל ביותר יש משמעות! לכי להיבדק. לכל אישה מעל גיל 50 מומלץ לבצע בדיקת ממוגרפיה מדי שנתיים,  גילוי מוקדם מעלה משמעותית את סיכוי ההחלמה ומציל חיים! בכל גיל ובכל מצב אם את מרגישה בגוש או בשינוי כלשהו בשד, חשוב לפנות לרופא ולדרוש לברר את טיבו.


על פי הנתונים המעודכנים של משרד הבריאות סרטן השד אחראי לכשליש ממקרי הסרטן החדשים בכל שנה בכלל הנשים. זוהי המחלה הממאירה השכיחה ביותר בנשים בכל קבוצות האוכלוסייה בישראל. על פי הנתונים המעודכנים במהלך שנת הדוח האחרונה אובחנו 5,539 חולות חדשות עם גידול בשד ונפטרו מסרטן חודרני של השד 1,042 נשים בישראל. זהו הגורם השכיח ביותר לתמותה מסרטן בקרב נשים, האחראי לכחמישית מכלל התמותה מסרטן בנשים ישראליות. עיקר התחלואה - בנשים מעל גיל 50.


בזכות התוכנית הלאומית לאבחון מוקדם של סרטן השד שיזמה האגודה למלחמה בסרטן בשיתוף משרד הבריאות, מגמת העלייה בתחום האבחון המוקדם נמשכת: שיעור הנשים שאובחנו עם מחלה בשלב מוקדם עומד היום על כ- 69.2% לעומת -58% בשנת 2005. במקביל ממשיכה מגמת הירידה בשיעור הנשים שאובחנו עם מחלה מפושטת אזורית. לפי הנתונים המעודכנים התמותה מסרטן חודרני של השד ממשיכה לרדת בקצב של כ-2% בשנה וירדה כ- 25% במהלך שני העשורים האחרונים.