לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

חודש המודעות לסרטן המעי הגס והחלחולת 2020

01/03/2020

בזכות התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס והגברת המודעות לחשיבות הגילוי המוקדם: עלייה בשיעור המאובחנים בשלב מחלה מוקדם בין השנים 2000-2017 

שיעור ההיארעות (המקרים החדשים שאובחנו) של סרטן המעי הגס בישראל הוא מהנמוכים ביותר בקרב מדינות ה-OECD (מקום 35 מתוך 36 מדינות)

שיעורי התמותה מסרטן המעי הגס דומים בין קבוצות האוכלוסייה בישראל

מחקר חדש שמומן בסיוע האגודה למלחמה בסרטן: בחולי סרטן המעי הגס, השד, ומחלות סרטן שכיחות אחרות בישראל – לא נמצא קשר מובהק לסיכון של אובדן התעסוקה, עשור לאחר האבחנה                       

מחקר חדש: תמיכה חברתית חזקה לנשים שאובחנו עם סרטן המעי הגס והחלחולת, עשויה להפחית את הסיכון לתמותה מהמחלה

האגודה למלחמה בסרטן מכריזה על חודש המודעות הבינלאומי לקידום המאבק בסרטן המעי הגס והחלחולת המצוין בישראל ובעולם במרץ.

לרגל חודש המודעות, חושפים האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות את הנתונים המעודכנים ביותר של סרטן המעי הגס בישראל, מהם עולה כי אובחנו בישראל 2,983 מקרים חדשים של סרטן חודרני של המעי הגס והחלחולת, מתוכם 1,534 גברים (51%) ו-1,449 נשים (49%). מדובר בסוג הסרטן השני בשכיחותו בישראל בכלל האוכלוסייה.

שיעור המאובחנים בשלב מחלה מוקדם (מכלל המקרים עבורם המידע היה נגיש – 58-77% מכלל החולים עם סרטן המעי הגס והחלחולת) בשנת 2017 היה 36.2% - שיעור שגבוה ב-80% משיעור החולים שאובחנו בשלב מחלה מוקדם בשנת 2000 (19.9%). במקביל, ירדה פרופורציית החולים שאובחנו לראשונה עם מחלה גרורתית, מ- 14.6% בשנת 2000 ל-8.8% בשנת 2017  - ירידה של כ-40%.


לדברי מירי זיו, סגנית יו"ר האגודה למלחמה בסרטן: הנתונים העדכניים על סרטן המעי הגס מוכיחים כי מדובר במחלה שעלולה להתפתח אצל נשים וגברים כאחד, בשיעורים דומים. נכון להיום, מניעה וגילוי מוקדם הם הצעדים היעילים ביותר כנגדה. סיכויי הריפוי מגיעים ל-90% כאשר סרטן המעי הגס מתגלה בשלב מוקדם, ולכן חשוב להגביר את היענות הציבור לבדיקות לאבחון מוקדם - בשילוב אימוץ אורח חיים בריא שהוכח כמפחית סיכון לתחלואה ותמותה.

לדברי פרופ' ליטל קינן-בוקר, מנהלת המרכז הלאומי לבקרת מחלות של משרד הבריאות: גורמי הסיכון העיקריים לסרטן המעי הגס הם עלייה בגיל, היסטוריה משפחתית של המחלה, גידול שפיר קודם במעי, מחלת מעי דלקתית, מוטציות גנטיות,  וגם אורח חיים (השמנה, יושבנות, תזונה עתירת שומן ודלת סיבים, עישון, צריכת אלכוהול). סרטן המעי הגס היא מחלה שאופיינית לגיל המבוגר. הן ביהודים ואחרים והן בערבים, בשני המינים, שיעורי ההיארעות עולים מאוד החל מגיל 55, והם הגבוהים ביותר בקבוצת הגיל 75+.

להלן עיקרי הנתונים המעודכנים:

היארעות (המקרים החדשים שאובחנו)

 • בשנת 2017 אובחנו בישראל 2,983 מקרים חדשים של סרטן חודרני של המעי הגס והחלחולת. זהו הסרטן השני בשכיחותו בגברים ובנשים בישראל.
 • שיעורי ההיארעות של סרטן המעי הגס והחלחולת בשנת 2017 בישראל דומים בין יהודים וערבים, ומעט גבוהים יותר בגברים בהשוואה לנשים. 
 • שיעורי ההיארעות עולים עם הגיל והם הגבוהים ביותר בבני 75 שנים ומעלה.
 • בהשוואה בינלאומית מול 36 ממדינות ה-OECD, ישראל נמצאת כמעט במקום הנמוך ביותר - במקום 35 מתוך 36 מדינות (היחידה מתחתיה היא מקסיקו) מבחינת שיעור המקרים החדשים - ההיארעות (Globocan 2018).

מגמות עתיות בהיארעות

 • ביהודים ו'אחרים', משנת 1996 ועד 2007 בגברים ו-2006 בנשים - נצפתה יציבות בהיארעות סרטן המעי הגס והחלחולת; לאחר מכן  נצפתה  ירידה מובהקת של 5% ו-4% בשנה, בהתאמה, בגברים ובנשים.

 • בערבים, מאז 1990 ועד 2008 בגברים ו-2007 בנשים, חלה עלייה מובהקת (באחוז שנתי של 4% ו-5%, בהתאמה, בגברים ובשנים) בהיארעות סרטן המעי הגס והחלחולת; לאחר מכן נצפתה יציבות בגברים, וירידה מובהקת (כ-2% בשנה) בנשים.

 • בניתוח המגמות על פי קבוצות גיל נמצא כי בקבוצת הצעירים (20-44) נצפית עלייה או יציבות בקבוצות האוכלוסייה השונות; בשאר קבוצות הגיל (45-64), (65+), נצפית לרוב מגמת ירידה ביהודים ו'אחרים' ומגמת עלייה בקרב ערבים:
  • קבוצת הצעירים (20-44): בגברים יהודים ו'אחרים' וגם בנשים ערביות נצפית יציבות במגמה במשך כל התקופה 2017-1996; לעומת זאת, בנשים יהודיות ו'אחרות' נצפית עלייה של כ-4% לשנה (תוספת של כ-3 מקרים לשנה) בשמונה השנים האחרונות, 2016-2009; גם בגברים ערבים נצפית עלייה של כ-4.5% לשנה (תוספת של פחות ממקרה לשנה) במשך כל התקופה 2017-1996.
  • קבוצת גיל הביניים (45-64): קבוצה זו כוללת חלק מאוכלוסיית היעד לתכנית הלאומית לגילוי סרטן המעי הגס והחלחולת (50-74). ביהודים ואחרים, הן בגברים (מאז 2010) והן בנשים (מאז 1996), נצפית ירידה מובהקת בשיעורי התחלואה (כ4% לשנה,
  • ו- 1.3% בהתאמה). בערבים, בגברים נצפית יציבות ובנשים נצפית עלייה מובהקת בהיארעות מאז 1996.
  • קבוצת המבוגרים (65+): גם קבוצה זו חלקה נכלל,  מאוכלוסיית היעד לתכנית הלאומית לגילוי סרטן המעי הגס והחלחולת (50-74). ביהודים ואחרים, הן בגברים (מאז 2006) והן בנשים (מאז 2007), נצפית ירידה מובהקת בהיארעות. בערבים, הן בגברים (מאז 1996) והן בנשים (מאז 2007), נצפית עלייה מובהקת בהיארעות.
התפלגות שלב המחלה בעת האבחנה

שיעור המאובחנים בשלב מחלה מוקדם (מכלל המקרים עבורם המידע היה נגיש – 58-77% מכלל החולים עם סרטן המעי הגס והחלחולת) בשנת 2017 היה 36.2% - שיעור שגבוה ב-80% משיעור החולים שאובחנו בשלב מחלה מוקדם בשנת 2000 (19.9%). במקביל, ירדה פרופורציית החולים שאובחנו עם מחלה גרורתית, מ- 14.6% בשנת 2000 ל-8.8% בשנת 2017 (ירידה של כ-40%). ככל הנראה משקפות מגמות אלה עלייה בשיעור ההשתתפות בתכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס והחלחולת, שיזמה האגודה למלחמה בסרטן בשיתוף משרד הבריאות, כמו גם עליית המודעות למחלה.

תמותה

 • בשנת 2017 נפטרו 1,254 מתושבי ישראל מסרטן המעי הגס והחלחולת, כמחציתם גברים, ורובם הגדול (כ-90%) יהודים ואחרים. זהו הסרטן השני בשכיחותו כגורם תמותה מסרטן בישראל בכל קבוצות האוכלוסייה.
 • שיעורי התמותה מסרטן המעי הגס והחלחולת בשנת 2017 היו דומים בין קבוצות האוכלוסייה השונות.   
 • עיקר התמותה נצפה בגיל המבוגר. השיעורים הגבוהים ביותר נצפו בקבוצת הגיל 75 ומעלה.
 • בהשוואות בינלאומית מול 36 ממדינות ה-OECD, ישראל נמצאת באחד מהמקומות הנמוכים ביותר (31 מ-36) בשיעור התמותה מסרטן המעי הגס והחלחולת (Globocan 2018).


מגמות עתיות בתמותה

ביהודים ואחרים, גברים ונשים, נצפית ירידה מובהקת בתמותה במשך כל התקופה 2017-1996. בערבים, גברים ונשים, המגמה הייתה יציבה במשך כל התקופה 2017-1996.


גילוי מוקדם

ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות הוקמה ב-2005 תוכנית לאומית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס והחלחולת, אשר מתבססת על בדיקות צואה לדם סמוי מגיל 50 עד גיל 74 בבעלי סיכון ממוצע למחלה אחת לשנה. מי שהתגלה אצלו דם סמוי בצואה, יופנה במסגרת סל הבריאות לביצוע חיוני והכרחי של בדיקת קולונוסקופיה ללא תשלום. בדיקה זו מיועדת גם לאנשים מגיל 40 שיש להם קרוב משפחה מדרגה ראשונה שאובחן כחולה בסרטן המעי הגס, להם מומלץ לבצע אותה כל חמש שנים או בתדירות על פי המלצת הרופא. במהלך הבדיקה במידה והתגלה ממצא שפיר ניתן להסירו עוד לפני שהתפתח סרטן.

הביטוחים המשלימים בקופות החולים מאפשרים לבצע את הבדיקה בהשתתפות עצמית ללא קשר לגיל או לסיפור המשפחתי. לחצו כאן לפירוט ההשתתפות העצמית בקופות השונות.

הנתונים מוכיחים: מאז הקמת התוכנית נרשם שיפור בהישרדות והקטנת התמותה מהמחלה, כמו גם צמצום ההיארעות בעקבות הסרת נגעים שפירים עם פוטנציאל להפוך לממאירים.

הנחיות האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס

 • אנשים בסיכון רגיל (ללא תלונות על תסמינים וללא סיפור משפחתי) - מגיל 50 יש לבצע בדיקת דם סמוי בצואה אחת לשנה, על פי הסוג הנהוג בקופת החולים של המבוטח.

 • אנשים בעלי סיפור משפחתי של סרטן במעי הגס (קרוב מדרגה ראשונה או שני קרובים מדרגה שנייה) - ביצוע קולונוסקופיה מגיל 40, או 10 שנים לפני גיל אבחון המחלה אצל קרוב המשפחה. אם הבדיקה תקינה, יתבצעו בדיקות מעקב אחת ל-5 שנים, או על פי המלצות הרופא.

 • אנשים שאובחנו כחולים בסרטן המעי הגס - מומלץ שייבדקו לאיתור אפשרי של תסמונת לינץ', תסמונת סרטן תורשתית שכיחה הגורמת לסרטן המעי הגס. מידע זה הוא חשוב לבני משפחתם בדרגת קרבה ראשונה.

 • אנשים בעלי סיפור משפחתי מוגבר, כלומר ריבוי מקרי ממאירות במשפחה במעי הגס או ברחם, בגיל צעיר, או כשידוע על תסמונת לינץ' או פוליפוזיס משפחתי או חשד למקרים אלו - יש לפנות בכל גיל אל אחת מהמרפאות לגילוי מוקדם בהקדם האפשרי לצורך בירור.

 • אנשים בעלי גורמי סיכון אחרים, כגון מחלת מעי דלקתית, פוליפים במעי בעבר או פוליפים אצל קרובי משפחה - יש להתייעץ עם רופא לגבי הגיל שבו יש לבצע קולונוסקופיה ותדירות הבדיקות.


מחקר שנערך בסיוע האגודה למלחמה בסרטן:

ברוב מחלות הסרטן השכיחות בישראל – לא נמצא קשר מובהק לסיכון של אובדן התעסוקה, עשור לאחר האבחנה                       

חוקר: ד"ר יקיר רוטנברג, המרכז הרפואי הדסה עין-כרם.

 

בשנים האחרונות ניתנת תשומת לב מיוחדת לצרכים של מחלימים מסרטן. תעסוקה היא אחד המדדים להרגשה נורמלית שתורמת לשיפור באיכות החיים, ונמצאה כיעילה בהתמודדות עם סרטן. כמחצית מהמחלימים מסרטן הינם מתחת לגיל 65 שנים, ולכן התחלואה בסרטן והטיפול בו יכולים להשפיע על אפשרויות התעסוקה.

עד כה, לא קיים מידע בספרות המחקרית ביחס לחוסר תעסוקה אצל מחלימים מסרטן לאחר 10 שנים.

במסגרת המחקר, נבדק הסיכון לחוסר תעסוקה - 10 שנים לאחר אבחון של סרטן בקרב אוכלוסייה בגילאי העבודה, שחלו בסרטן בין השנים 2000-2005, לעומת אוכלוסייה ללא אבחנה של סרטן. כלל המשתתפים שנפטרו עד שנת 2015 הוצאו מעיבוד הנתונים, והעיבודים תוקננו למשתנים שונים, כולל גיל, מין, מצב חברתי-כלכלי ותעסוקה, שנתיים לפני האבחנה של הסרטן.

המחקר כלל 2,493 חולים שאובחנו בסרטן ו-7,360 משתתפים ללא היסטוריה של סרטן.

תוצאות המחקר הראו עלייה בשיעור הסיכון לחוסר תעסוקה אצל החולים בסרטן לאחר 10 שנים, בכ-30% לעומת האוכלוסייה הכללית.

הגידולים שהיו בסיכון המוגבר ביותר לחוסר תעסוקה היו גידולי מערכת העצבים (עלייה של 171%),  וכן לימפומות (66%).


על פי ממצאי המחקר, ברוב המחלות השכיחות בישראל – סרטן המעי הגס, השד, מלנומה, צוואר הרחם, אשכים ותירואיד – לא נמצא קשר מובהק, או שלא נמצא קשר כלל, בין האבחנה בסרטן, לבין התעסוקה, 10 שנים לאחר מכן, ונראה כי המחלימים נמצאו במעגל התעסוקה 10 שנים לאחר האבחנה.

כאמור, תשומת לב מיוחדת צריכה להיות מופנית לחולים שאובחנו בגידולי מערכת העצבים המרכזית, ובשיעור סיכון מוגבר גם בחולי לימפומה.

בסדנאות 'מחלימים לחיים בריאים'® של האגודה למלחמה בסרטן ניתנת התייחסות מיוחדת לחשיבות החזרה לעבודה לאחר ההחלמה. כמו כן, העובדה שחולים זוכים ל-100% פטור ממס במהלך הטיפול, מסייעת לעידוד המשך התעסוקה, גם בתקופת הטיפול הפעיל.

פרסומים חדשים של האגודה למלחמה בסרטן לרגל חודש המודעות לקידום המאבק בסרטן המעי הגסובחרת בחיים - מודעה חדשה
האגודה למלחמה בסרטן הפיקה מודעה חדשה ברוח תקופת הבחירות, להעלאת המודעות לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס. במודעה, שתפורסם בעיתונות וברשתות החברתיות בסמוך וביום הבחירות לכנסת (2.3), מופיע קלפי ובו כתוב המסר 'ובחרת בחיים'. מטרת המודעה היא לעודד את לציבור מעל גיל 50 לבחור בחיים ולגשת לבצע בדיקה מצילת חיים לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס.אנטי אנטי-אייג'ינג' – מודעה חדשה


האגודה למלחמה בסרטן הפיקה מודעה חדשה באדיבות גיתם BBDO המסייע לאגודה בהתנדבות. מכיוון שבטעות המחלה נתפסת כמחלה 'גברית', המודעה פונה לאוכלוסיית הנשים מעל גיל 50, המהווה כ- 49% מהחולים בסרטן המעי הגס, במטרה לעודדן לבצע בדיקה לגילוי מוקדם של המחלה. במודעה נכתב: "אל תדאגי רק למה שקורה לך בַּפָּנִים, דאגי גם למה שעלול לקרות לך בִּפְנִים. בצעי בדיקה לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס העשויה להציל את חייך". המודעה פורסמה בעיתונים הפונים למגזר הנשי. לחצו כאן לצפייה במודעה.החלטות – תשדיר רדיו חדש


האגודה למלחמה בסרטן הפיקה תשדיר רדיו חדש באדיבות גיתם BBDO המסייע לאגודה בהתנדבות, להעלאת המודעות לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס. התשדיר הנושא את השם 'החלטות', פונה לציבור מעל גיל 50 עם המסר: "יש החלטות שמקבלים מהראש, אך יש החלטה אחת שמקבלים גם מהראש וגם מהבטן – ההחלטה לבצע בדיקת דם סמוי בצואה שעשויה להציל חיים". בתשדיר ניתן הסבר קצר על הבדיקה, תוך קריאה לנבדקים שבדיקתם הייתה חיובית, כלומר הבדיקה לא הייתה תקינה - להתעקש על המשך בירור, וזאת לאור הנתונים כי נבדקים רבים אינם מבצעים בדיקות המשך כנדרש, למרות שנמצא להם דם סמוי בצואה.מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן מציג מחקרים חדשים

תמיכה חברתית חזקה וממושכת עשויה להפחית את הסיכון לתמותה מסרטן המעי הגס והחלחולת ומכל סיבה, בנשים בגיל המעבר ואחריו

חוקרים ממרכזים רפואיים ואוניברסיטאות בארה"ב, ביניהם הרווארד וסטנפורד, בדקו את הקשר בין קיומה של תמיכה חברתית בקרב נשים לאחר גיל המעבר, עוד לפני האבחנה של סרטן המעי הגס והחלחולת, לבין הסיכון לתמותה מכל סיבה ומסרטן מעי הגס בפרט. החוקרים ביקשו גם לבדוק האם קיימת השפעה של אינטגרציה חברתית (זוגיות, שייכות חברתית בקהילה או דתית/רוחנית) ושל סטטוס מגורים (משותפים או לבד) על סיכון זה.

המחקר כלל 1,431 נשים לאחר גיל המעבר שאובחנו כחולות בסרטן המעי הגס, בשלבי מחלה שונים בין השנים 1993-2017, אחריהן בוצע מעקב חציוני של 5.8 שנים. הנשים ענו על שאלונים שבדקו בין השאר נושאים דמוגרפיים, גורמים פסיכו-סוציאליים ואת מצבן הבריאותי, שעודכן על ידי הנשים מדי חצי שנה עד שנה, ואומת מול רשומות רפואיות (לרבות נתוני תמותה). תמיכה חברתית נחשבה כזו שהחלה עד 6 שנים לפני האבחנה של סרטן המעי הגס והחלחולת.

 

הממצאים הראו שנשים שלתחושתן הייתה להן תמיכה חברתית מועטה, היו בסיכון גבוה יותר

ב-52%   לתמותה מכל סיבה שהיא, ולסיכון גבוה ב- 42% לתמותה מסרטן המעי הגס בפרט, לעומת נשים שחוו תמיכה חברתית חזקה. נשים שדווחו על תמיכה חברתית בינונית, היו בסיכון גבוה ב- 21% לתמותה מכל סיבה שהיא וב- 28% לתמותה מסרטן המעי הגס, לעומת נשים עם תמיכה חברתית חזקה. לתמיכה נפשית (טיפול ודאגה), אינפורמטיבית (סיוע במתן מידע) ומעשית (עזרה בביצוע משימות והיענות לצרכים מוחשיים), ואינטראקציה חיובית (שהות במחיצת המטופלת למטרת בילוי והפחתת המחשבות על המחלה) הייתה השפעה משמעותית על התוצאות.

 

מניתוח נפרד של נתונים שעלו מתשובותיהן של 1,141 מהנשים על ההשפעה של אינטגרציה חברתית (זוגיות, שייכות חברתית בקהילה או דתית/רוחנית) ושל סטטוס מגורים (משותפים או לבד), על הסיכון לתמותה מסרטן המעי הגס והחלחולת ומכל סיבה, עלה כי אינטגרציה חברתית נמוכה הייתה קשורה לסיכון לתמותה מכל סיבה, אך לא לתמותה מסרטן המעי הגס. עם זאת, הן אינטגרציה חברתית נמוכה, והן מגורים לבד, נמצאו קשורים לסיכון לתמותה מסרטן של החלחולת (הרקטום).

 

לסיכום: ממצאי המחקר מדגימים, כי מחלימות מסרטן המעי הגס והחלחולת שמערכת התמיכה החברתית שלהן הייתה נמוכה לפני שהן אובחנו, נמצאות בסיכון גבוה יותר לתמותה מהמחלה, ומכל סיבה, לעומת נשים עם תמיכה חברתית חזקה. החוקרים מציינים כי תמיכה חברתית היא חיונית לנשים שאובחנו עם סרטן מעי גס, ומציעים כי צוותי רפואה יתשאלו את הנשים על קיומן של מערכות התמיכה שלהן, ולקשר אותן עם מקורות תמיכה מתאימים.


המאמר פורסם בכתב העת Cancer, בתאריך 23.1.2020.

לחצו כאן לתקציר המאמר  (באנגלית).

 

 

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה בפריסה ארצית קבוצות תמיכה נפשית ורגשית בהנחיית אנשי מקצוע, וכן את מרכזי התמיכה 'חזקים ביחד'®, המשמשים בית בקהילה לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם, ומציעים מגוון תוכניות במטרה לסייע בהתמודדות עם המחלה ובשיקום ממנה, לשיפור איכות החיים. כל הפעילויות מתקיימות ללא תשלום. לחצו כאן למידע נוסף על מרכזי התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן.
פעילות גופנית מתונה במהלך טיפול כימי, עשויה לעכב את התקדמות מחלתם של חולי סרטן מעי גס גרורתי, ולהפחית את תופעות הלוואי של הטיפול

ידוע כי ביצוע פעילות גופנית סדירה תורם לירידה בסיכון להישנות ולתמותה בחולי סרטן מעי גס לא גרורתי, אך עד כה לא נבדק אם לַפּעילות השפעה מיטיבה גם בחולי סרטן מעי גס גרורתי. חוקרים ממרכזים ואוניברסיטאות רבים וחשובים בארה"ב, כולל Dana Farber בבוסטון, ממוריאל סלואן קטרינג בניו יורק וייל בקונטיקט, ביקשו לבדוק שאלה זו.

לצורך כך, במהלך החודש שלאחר תחילת הטיפול הכימי, התבקשו 1,218 חולים בסרטן מעי גס גרורתי לענות על שאלון בנוגע לפעילות הגופנית שביצעו בחודשיים האחרונים. החולים נשאלו על עוצמת המאמץ (קלה, מתונה, מאומצת, מאומצת מאוד), וקצב, תדירות ומשך הפעילות, כדי להעריך את השפעת הפעילות על ההישרדות הכוללת מהמחלה, זמן ההישרדות, התקדמות המחלה, ותופעות הלוואי של הטיפול במחלה. החוקרים חישבו את הערך המטבולי של הפעילות הגופנית ביחידות MET (Metabolic Equivalent Task), לצורך הערכת הוצאת האנרגיה בזמן הפעילות. הוצאת אנרגיה במנוחה מהווה MET1, וככל שה-MET גבוה יותר, הדבר מעיד על מאמץ גופני גבוה יותר. פעילויות הדורשות למעלה מ-6 יחידות MET, כגון ריצה, רכיבה על אופניים, סקי, ועוד, הוגדרו כמאומצות, בעוד שפעילויות כגון הליכה ויוגה הוגדרו כלא-מאומצות.

על פי תוצאות המחקר, בהשוואה לחולים שפעילותם הגופנית הייתה פחות מ-3 יחידות MET בשבוע, חולים שביצעו 18 ומעלה יחידות MET שבועיות היו בסיכון נמוך ב-17% להתקדמות המחלה. בנוסף, בהשוואה לחולים שעסקו בפחות מ-9 יחידות MET בשבוע, אלו שביצעו למעלה מ-9 יחידות MET היו בסיכון נמוך באופן משמעותי - ב-27% פחות - לפתח תופעות לוואי חמורות מהטיפול הכימי. עוד נמצא, כי חולים שביצעו 5 שעות ומעלה של פעילות גופנית לא מאומצת בשבוע, היו בסיכון נמוך ב-22% להתקדמות מחלתם, בהשוואה לחולים שביצעו פחות משעה של פעילות גופנית בשבוע.

לסיכום, פעילות גופנית רבה וממושכת הייתה כרוכה בתוחלת חיים ממושכת יותר ובזמן ממושך יותר ללא התקדמות המחלה, וכן בסיכון נמוך יותר להתפתחות תופעות לוואי חמורות כתוצאה מהטיפול הכימי במחלתם. הממצאים מצביעים על כך שפעילות גופנית לא מאומצת - שרבים מהחולים המקבלים טיפול כימי יכולים לבצע - יכולה להועיל לחולי סרטן מעי גס גרורותי.

המאמר פורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology בתאריך 13.8.2019.

 

קישור למאמר המלא [באנגלית]האגודה למלחמה בסרטן יזמה את פרויקט 'צעדים לאיכות חיים'® שנועד לחשוף את חולי הסרטן ליתרונות הבריאותיים הגלומים בפעילות הגופנית, לעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת חייהם ולתת ייעוץ וליווי מקצועי לחולים שיבחרו לאמץ ולהשתלב בתוכנית. התוכנית ניתנת בהנחיה קבוצתית על ידי פיזיותרפיסטים במרכזים הרפואיים ברחבי הארץ, שהודרכו בהתנדבות על ידי פרופ' נעמה קונסטנטיני, מומחית ברפואת ספורט. למידע נוסף ולהצטרפות ניתן לפנות בטל. 03-5721618, או במייל shikum@cancer.org.il 

 

 

המלצות מעודכנות של כח המשימה האמריקני

(MSTF – U.S. Multisociety Task Force on Colorectal Cancer) בתחום סרטן המעי הגס לתכנית מעקב אחרי קולונוסקופיה ראשונה

בדיקות סריקה למניעה ואבחון מוקדם של סרטן המעי הגס מומלצות לאנשים בריאים מגיל 50 ומעלה הנמצאים בסיכון רגיל. אנשים בעלי סיכון ממוצע לחלות בסרטן המעי הגס, שביצעו בדיקת קולונוסקופיה, אינם צריכים לחזור על הבדיקה יותר מפעם אחת בעשר שנים. אם במהלך הקולונוסקופיה מתגלים פוליפים, חשוב להסיר ולבדוק אותם במעבדה. מספרם, גודלם ואפיוניהם של הפוליפים המוסרים משפיעים על לוח זמני בדיקות המעקב לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס.

כח המשימה הרב-ארגוני בארה"ב בתחום סרטן המעי הגס (MSTF – U.S. Multisociety Task Force on Colorectal Cancer) בחן את הראיות המדעיות החדשות שהצטברו מאז 2012, ובהתבסס על כלל הממצאים, פרסם ב-18 בפברואר 2020 המלצות מעודכנות לתכנית מעקב אחר אנשים שעברו קולונוסקופיה ראשונה והסרת פוליפים שאותרו מהמעי הגס, לפני הפיכתם לגידולים סרטניים.

ההמלצות כוללות הנחיות מפורטות יותר למעקב אחר הסרת פוליפים משוננים - serrated polyps))’ (אחד מגורמי הסיכון להתפתחות סרטן המעי הגס); מעקב צמוד יותר אחר נוכחות פוליפים, בהתבסס על ראיות מדעיות חדשות לגבי ממצאים של סרטן מעי גס, ולא רק ראיות המבוססות על הסיכון לנוכחות אדנומה (adenoma, פוליפ עם סיכון גבוה לממאירות) מתקדמת במהלך המעקב; וכן שימת דגש על חשיבותה של בדיקה התחלתית איכותית, כבסיס. בדיקה איכותית מוגדרת כבדיקה שהושלמה במלואה עד קצה המעי הגס, לאחר הכנה הולמת של המעי, שבוצעה על ידי מומחה שדאג להסרתם המלאה של פוליפים, הנחשבים כגורמי סיכון.לא נמצאו פוליפים אצל הנבדק (הקולונוסקופיה תקינה)

           

הקולונוסקופיה הבאה תבוצע בעוד 10 שנים

נמצאו והוסרו עד 20 פוליפים היפרפלסטיים (hyperplastic polyp, גידול שפיר שלרוב לא הופך לממאיר) הקטנים מ-10 מ"מ

הקולונוסקופיה הבאה תבוצע בעוד 10 שנים

נמצאו והוסרו 1 או 2 פוליפים הקטנים מ-10 מ"מ

הקולונוסקופיה הבאה תבוצע בעוד 10-7 שנים

(במקום 10-5 שנים, כפי שהומלץ עד כה)

 

נמצאו והוסרו 4-3 פוליפים הגדולים מ-10 מ"מ

 

הקולונוסקופיה הבאה תבוצע בעוד 5-3 שנים

(במקום 3 שנים, כפי שהומלץ עד כה)

 

נמצאו והוסרו 10-5 פוליפים מתקדמים (אדנומות) שגודלם פחות מ-10 מ"מ

 

הקולונוסקופיה הבאה תבוצע בעוד 3 שנים

נמצא והוסר לפחות פוליפ מתקדם (אדנומה) אחד בגודל 10 מ"מ ומעלה

 

הקולונוסקופיה הבאה תבוצע בעוד 3 שנים

נמצאו והוסרו למעלה מ-10 פוליפים          

הקולונוסקופיה הבאה תבוצע בעוד שנה

(במקום 3 שנים, כפי שהומלץ עד כה)

 

נמצאה והוסרה במספר חתיכות (piecemeal) אדנומה  או פוליפ משונן (אדנומה בסיכון גבוה) בגודל 20 מ"מ ומעלה

 

הקולונוסקופיה הבאה תבוצע בעוד 6 חודשים, לאחר מכן בעוד שנה, ואחר כך בעוד 3 שנים

נמצאו והוסרו 1 או 2 פוליפים ססיליים משוננים (Serrated Sessile Polyps – SSP’s) הקטנים מ-10 מ"מ

הקולונוסקופיה הבאה תבוצע בעוד 10-5 שנים

נמצאו והוסרו 3 או 4 פוליפים מסוג SSP הקטנים מ-10 מ"מ או פוליפ היפרפלסטי בגודל 1- מ"מ ומעלה

הקולונוסקופיה הבאה תבוצע בעוד 5-3 שנים

נמצאו והוסרו 5 או 10 פוליפים מסוג SSP, SSP בגודל 10 מ"מ ומעלה, SSP עם דיספלזיה (Dysplasia, התפתחות או צמיחה לא תקינה של התאים, בדרך כלל לא ממאיר), או אדנומה משוננת מסורתית (Traditional Serrated Adenoma)

הקולונוסקופיה הבאה תבוצע בעוד 3 שנים
קישור לתקציר המאמר

קישור לכתבה – ההודעה לעיתונות

קישור לכתבה ב-Gastroenterology Consultant