לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

מחקר: חשיפה משולבת לשמש ולמיטות שיזוף מכפילה את הסיכון לסרטן עור

02/12/2019

בשנים האחרונות התגברו האזהרות לגבי שיזוף העור באמצעות מיטת שיזוף, ובשנת 2014 אף קבע משרד הבריאות כי השימוש במיטות אלה גורם לסרטן באופן ודאי.

בימים אלו, כשעונת החורף החלה, רבים חוזרים לפקוד את מכוני השיזוף השונים, חרף האזהרות, וזאת בעקבות מיעוט שעות השמש ביום.

לאחרונה התפרסם מחקר חדש, שהוצג ע"י מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן, המחזק את החשש: במחקר, שהתפרסם באוקטובר 2019 בכתב העת  JAMA Dermatology בדקו חוקרים מאוניברסיטאות בנורבגיה, אנגליה ואוסטרליה את הקשר בין השימוש במיטות שיזוף ובין סוג סרטן העור השני בשכיחותו: קרצינומה של תאי קשקש (SCC).

 

לצורכי המחקר עקבו החוקרים אחרי 159,419 נשים נורבגיות בריאות בגיל ממוצע של 49.9 שגויסו למחקר בשנת 1991 למשך 16.5 שנים בממוצע.

במסגרת המחקר מילאו הנשים שאלונים מדי 7-5 שנים, ונשאלו על אופי השימוש במיטות שיזוף (תדירות, משך הזמן וגיל תחילת השימוש), על חופשות באזורים שטופי שמש, וכן על מאפיינים גופניים (צבע עור ועיניים, נטייה לנמשים ולכוויות שמש), רמת השכלה וכדומה.

 

במהלך המעקב, נתגלו 597 מקרי סרטן עור מסוג SCC בגיל אבחון ממוצע של 66.4. על סמך נתונים אלו יצרו החוקרים מודל לניבוי הסיכון להתפתחות סרטן עור, וקבעו חמישה משתנים לחשיפה למיטות שיזוף:

  • שימוש אי פעם (כן/לא)
  • שימוש בהווה (כן/לא)
  • משך השימוש (אף פעם, 10-1 שנים או למעלה מ-10 שנים)
  • גיל בעת תחילת השימוש
  • מספר מצטבר של סך השימושים (אי שימוש: 0, שימוש מועט: 38-1 פעמים, שימוש בינוני: 239-39 פעמים, ושימוש רב: 240 פעמים ומעלה).

 

מניתוח הנתונים עלו המסקנות הבאות:

  • הסיכון לסרטן עור מסוג SCC בקרב נשים שהשתמשו אי פעם במיטות שיזוף, לעומת נשים שמעולם לא השתמשו בהן היה גבוה באופן משמעותי - 43%.
  • שימוש בהווה לעומת שימוש בעבר היה כרוך בסיכון של 27%.
  • הסיכון של נשים שעשו שימוש רב (מעל 240 פעמים) במיטות שיזוף היה גבוה ב-83% לעומת הסיכון של נשים שלא השתמשו בהן כלל. משך השימוש במיטות שיזוף השפיע באופן דומה על הסיכון לסרטן עור מסוג SCC: לעומת אי-שימוש כלל, שימוש של עד 10 שנים היה כרוך בעלייה של 41% בסיכון, ושימוש של למעלה מ-10 שנים היה כרוך בעלייה של 43% בסיכון.
  • נשים שהתחילו להשתמש במיטות שיזוף מתחת לגיל 30 היו בסיכון גבוה ב-51% לעומת נשים שלא השתמשו בהן כלל, ובסיכון גבוה ב-36% מנשים שהתחילו לאחר גיל 30.
  • סיכון גבוה באופן משמעותי – של פי 2.4 – לחלות בסרטן עור מסוג SCC, נרשם כתוצאה מחשיפה מצטברת הן לשמש והן למיטות שיזוף.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מדגימים קשר תלוי מינון בין השימוש במיטות שיזוף ובין הסיכון לפתח סרטן עור מסוג SCC. החוקרים מציינים כי הסיכון של חשיפה מצטברת למיטות שיזוף אינו מושפע ממשך השימוש (בשנים) או גיל התחלת השימוש בהן.

 

לדברי דנה פרוסט, מקדמת הבריאות של האגודה למלחמה בסרטן: "מדובר בעוד הוכחה לכך ששימוש במיטות ותאי שיזוף מסוכן כמו חשיפה בלתי מבוקרת לאור השמש. חשיפת יתר לקרינה האולטרה סגולה הנפלטת ממיטות השיזוף עלולה לגרום לפגיעה בעיניים או בראייה, לפריחה, להתקמטות מוקדמת של העור, לריבוי כתמים על העור ונגעים קדם סרטניים, ולסיכון ממשי לחלות בסרטן העור ובמלנומה".

 
למידע נוסף על הסכנות שבשימוש במיטות שיזוףלקבלת חומרי הסברה ללא תשלום, בנושא 'התנהגות חכמה בשמש' ונושאים נוספים, פנו בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן, בטל': 1-800-599-995 או היכנסו לאתר האגודה למלחמה בסרטן