לתרומה
חפש
סרטן השד
מניעה ואבחון מוקדם

בדיקת ממוגרפיה

עוד בנושא

מהי בדיקת ממוגרפיה?

ממוגרפיה היא צילום רנטגן של השדיים שמסייע לאבחן סרטן בשד בשלבים מוקדמים. זוהי בדיקה לא פולשנית שמיועדת לנשים ללא תסמינים מוקדמים. לעיתים קרובות ניתן באמצעות הבדיקה לזהות גידול עוד לפני שניתן להרגישו בבדיקה ידנית או בבדיקת רופא.


מי צריכה להיבדק?

  • מומלץ לכל אישה מגיל 50 ועד 74 לעבור בדיקת ממוגרפיה אחת לשנתיים, בהתאם לתוכנית הלאומית לגילו׳ מוקדם של סרטן השד.
  • מגיל 45 עד 49 נשים יכולות לפנות לרופא כדי לקבל מידע על היתרונות והחסרונות של הבדיקה בגילים אלה. אם הן מחליטות לבצע את הבדיקה, היא תיעשה דרך קופות החולים.


נשים בסיכון גבוה ובעלות היסטוריה של סרטן במשפחה

  • לנשים שיש להן קרובת משפחה מדרגה ראשונה (אם, בת,אחות) שחלתה בסרטן השד מומלצת בדיקת ממוגרפיה אחת לשנה, מגיל 40 שנה, או מוקדם יותר, בהתאם להמלצות הרופא/ה.
  • לנשים שהן נשאיות מוטציה בגנים BRCA1/2, או בגנים נוספים הקשורים לעלייה בסיכון לסרטן שד, מומלצת בדיקת MRI אחת לשנה, מגיל 25 ואילך או לפי המלצת רופא/ה. בדיקת MRI מומלצת גם לנשים הנמצאות בקבוצות סיכון נוספות לחלות בסרטן השד.

פירוט על קבוצות הסיכון ומידע נוסף על הבדיקות המומלצות לנשים בסיכון גבוה ניתן למצוא בדף המידע 'מניעה ואבחון מוקדם של סרטן השד'.


היכן מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה נעשית במכוני הממונרפיה בקהילה ובבתי החולים, בהתאם למקום המגורים ולזמינות התורים. מגיל 50 כל אישה מקבלת מקופת החולים אחת לשנתיים זימון לביצוע הבדיקה. את התור יש לתאם דרך קופת החולים. אם הבדיקה נעשית ללא זימון, יש צורך בהפניה מרופא לתיאום התור.

ניתן לבצע את הבדיקה נם בניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן, המופעלת על ידי צוות מקצועי (המורכב מנשים בלבד) של אסותא שירותים רפואיים. הניידת מנגישה את השירות ביישובים שונים ברחבי הארץ. נשים בגיל המתאים מקבלות זימון מקופת החולים, הכולל תאריך ושעת בדיקה, בהתאם למועד שבו מגיעה הניידת לאזור מגוריהן.

מסלול הניידת מתפרסם כאן.

גילוי סרטן שד בשלב מוקדם מעלה את סיכויי הריפוי לכ-90%!


כיצד מתבצעת הבדיקה?

בדיקת הממונדפיה נמשכת דקות אחדות בלבד. הטכנאית תסייע לך למקם את השד במכשיר הרנטגן. בעת הבדיקה השד נלחץ בין שני לוחות, כדי לשטח ככל האפשר את רקמת השד. לעיתים הלחץ גורם לאי נעימות או לכאב לזמן קצר.

מומלץ שלא להשתמש בדאודורנט, טלק או קרם גוף בבתי השחי ובאזור השדיים ביום הבדיקה מאחר שהם עלולים לגרום להופעת כתמים לבנים בצילום שעלולים להתפרש כהסתיידויות ברקמת השד, ולהקשות את הפענוח.

שתלי סיליקון או שתלים שמלאים בתמיסת מלח (סיילין) יכולים לפגוע באיכות הצילום המתקבל. עם זאת, לנשים עם שתלים מומלץ לבצע בדיקת ממוגרפיה בדומה לנשים ללא שתלים. יש ליידע את טכנאית הממוגרפיה על הימצאות שתלים טרם תחילת הבדיקה (טכנאיות הממונדפיה יודעות לבצע את הבדיקה ללא חשש לפגיעה בשתלים). 


כיצד ניתן לשפר את התחושה בעת הבדיקה?

חלק מהנשים חשות באי נוחות לפרק זמן קצר בשל הלחץ שמופעל על השד בעת הבדיקה. אם יש לך שדיים רגישים במיוחד, ניתן להפחית את חוסר הנוחות באמצעים הבאים:

  • מומלץ להרפות את השרירים בזמן שהטכנאית ממקמת את הזרוע והשד במכשיר הסריקה. התהליך יהיה מהיר ונוח יותר כאשר הנוף רפוי וללא תזוזה.
  • אם חשים בכאב, יש לדווח לטכנאית על מנת שתפחית במידת האפשר את הלחץ שהמכשיר מפעיל.
  • לנשים בגיל הפוריות מומלץ לבצע את הבדיקה חמישה ימים לאחר סיום מחזור הווסת. בזמן זה השדיים רגישים פחות, ולכן תחושת חוסר הנוחות במהלך הבדיקה תפחת.
  • בזמן הבדיקה כדאי להתמקד בחפץ מסוים בחדר, ולהסיט את המחשבות מן הבדיקה.


חשוב לדעת כי רוב השינויים המתגלים בשד אינם ממאירים. אך גם אם מתגלה בבדיקה ממצא ממאיר, הגילוי המוקדם מאפשר סיכויי ריפוי גבוהים ביותר ואיכות חיים טובה יותר.

אימוץ אורח חיים בריא מפחית את הסיכון לחלות בסרטן
מידע נרחב על הדרכים להפחתת הסיכון לחלות בסרטן ניתן לקרוא בדף המידע 'לבחור בריא - בריאות השד נתונה בידייך'.

מידע נוסף בנושא
תודתנו נתונה ל:
פרופ׳ מירי סקלייר-לוי, מנהלת היחידה לדימות שד, מרכז מירב, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר; חברת ועדת העדכון

לנושאי סרטן שד והדמיה, האגודה למלחמה בסרטן

אוגוסט 2023