לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

המלצות תזונה למתמודדים עם מחלת הסרטן

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
המלצות תזונה למתמודדים עם מחלת הסרטן
תזונאיות ממליצות על תזונה למתמודדים עם מחלת הסרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן


מבוא

כיצד מחלת הסרטן משפיעה על הצרכים התזונתיים

שינויים בהרגלי האכילה בעקבות מחלת הסרטן

תזונה תומכת בתקופת הטיפולים

תזונה בתקופת ההתמודדות עם תופעות הלוואי של הטיפולים

מוצרים להעשרת המזון

מתכוני מזון מועשר

המלצות תזונה לתקופה שלאחר הטיפולים ולאורח חיים בריא

מערך המידע, הסיוע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

מבוא

תזונה נכונה חשובה ביותר לחולי סרטן המקבלים טיפולים נגד מחלתם כי בתקופת הטיפולים קיים עומס רב על הגוף. יש שלוש מטרות תזונתיות עיקריות לאנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן:

 1. לשמור על משקל גוף תקין.
 2. לצרוך מזון בעל ערך תזונתי גבוה המספק לגוף אנרגיה ומרכיבי מזון חיוניים.
 3. להפחית את הסיכון להישנות המחלה ולהתפתחותה של מחלת סרטן אחרת.


חוברת זו הוכנה למען החולים ולמען מי שמסייע להם ומטפל בהם. מטרתה לתת מידע מקצועי ועדכני ולעזור בהתמודדות עם בעיות תזונה העלולות להתעורר עקב המחלה והטיפול בה.

בחוברת יש הסבר על חשיבות התזונה, יש מידע על מזונות מומלצים יותר ומומלצים פחות, רעיונות והצעות לתפריט יומי או להשלמת ארוחות בהתאם לצורך.

לאגודה למלחמה בסרטן פורום בנושא תזונה למתמודדים עם מחלת הסרטן ולמחלימים.
באתר עמותת עתיד – עמותת הדיאטנים והתזונאים בישראל – אפשר למצוא רשימת תזונאיות ותזונאים בעלי ידע מקצועי וניסיון קליני בתחום האונקולוגיה, אשר נותנים מענה תזונתי בבתי החולים, בקופות החולים ובאופן פרטי.


כיצד מחלת הסרטן משפיעה על הצרכים התזונתיים

הגוף זקוק לאנרגיה ולחומרים שונים לשם קיומו ותפקודו התקין. חומרים אלו הם אבות המזון, והגוף מקבל אותם מהמזון שאנו אוכלים. חלק מהחומרים הנמצאים במזון דרושים לגוף בכמויות מזעריות, אך הם חיוניים לתפקודו התקין. הגוף נמצא בתהליך דינמי מתמיד - תאים נהרסים ונבנים מחדש. חומרי הפירוק של התאים שנהרסו מופרשים מהגוף ויש צורך להחזירם.


אבות המזון

 1. ספקי אנרגיה:
  - פחמימות (לדוגמה לחם ודגנים [רצוי מלאים], תפוחי אדמה, אורז ופסטה, ירקות ופירות);
  - שומנים (לדוגמה כל סוגי השמן, טחינה, אבוקדו, אגוזים);
  - חלבונים (לדוגמה בשר, ביצים, חלב ומוצריו, קטניות).

 2. ויטמינים ומינרלים.


מקובל לקבוע את הצרכים התזונתיים ואת הקצובה המומלצת בהתאם לגיל, למין, למשקל הגוף, למבנה הגוף ולסוג הפעילות, וחשוב להבין שהצורך הבסיסי קיים גם במצב של חולי.

אין מוצר מזון אחד היכול לספק את כל מרכיבי המזון הדרושים לגוף, לכן חשוב לאכול מזון מגוון.
שינויים בהרגלי האכילה בעקבות מחלת הסרטן

לעיתים חל שינוי בכמויות המזון ובסוגי המזון שאוכלים עוד לפני שמאבחנים את מחלת הסרטן. עם האבחנה ותחילת הטיפולים התגובה, בדרך כלל, היא הפחתת המזון, אולם גם אכילה רבה יותר אינה תופעה יוצאת דופן. כמו כן ייתכן שהרגלי האכילה יושפעו מתופעות הלוואי בעקבות הטיפולים במחלת הסרטן - חלק מהמזונות יהיו טעימים ומושכים פחות, וכמות צריכתם תופחת, וייתכן גם שבעיות תזונה שהיו לפני האבחנה יוחמרו בשל המחלה והטיפולים. לעיתים תיתכן התלבטות בנוגע לאכילת מזונות מסוימים, ולא פעם חוששים שמזון מסוים אינו בריא עוד או שכמות המזון מעטה מדי. תגובות אלו טבעיות ומובנות לחלוטין.

בהמשך החוברת מובאות עצות להתמודדות יעילה עם השינויים בהרגלי האכילה. לעיתים קשה לצרוך את כל אבות המזון במידה מספקת, וכדי להבטיח את צריכת המזון מומלץ לפנות לתזונאית קלינית, והיא תציע קבוצות תחליף ופתרונות מתאימים.


תזונה תומכת בתקופת הטיפולים

הטיפול התזונתי בחולה הסרטן תומך בטיפול הרפואי. השאיפה היא לשמר מצב תזונתי תקין או לשפר, במידת האפשר, את מצבו של החולה באמצעות תזונה נכונה. הטיפול התזונתי משתנה בשלבי הטיפול הרפואי:

 • לפני הטיפול או לקראתו
 • בזמן הטיפול
 • בין הטיפולים
 • לאחר הטיפול.


לפני הטיפול או לקראתו

מחלות סרטן, בעיקר של מערכת העיכול, גורמות לשינויים רבים בהרגלי התזונה. בתקופת ההתמודדות עם מחלת הסרטן יש חשיבות רבה לתזונה נכונה, וניתן להשתמש במוצרי מזון שונים ובמזון מועשר לפי הצורך. עם זאת, אם אוכלים את מרב המזונות, המשקל יציב, ולא סובלים מתת-משקל, אין מקום להעשיר את המזון במיוחד, ויש לשמור על תזונה תקינה ומאוזנת )מומלץ לאכול מנת חלבון בכל ארוחה(. מצב תזונתי תקין מאפשר להתמודד טוב יותר עם הטיפול הרפואי ומצמצם את הסיכוי להתדרדרות המצב הגופני. אם מרגישים ירידה בתיאבון בגלל המחלה או בגלל תגובה רגשית-נפשית, רצוי לאכול בצורה מאוזנת.

מנת חלבון:

גבינה, ביצה, מנת בשר (דג, עוף, בקר), אגוזים, טחינה, טופו, קטניות, סויה ומוצריו.

בזמן הטיפול

לטיפולים הרפואיים במחלת הסרטן השפעה שונה על הגוף ובדרגות חומרה שונות. לעיתים קרובות הטיפולים משפיעים גם על האיברים הבריאים, אבל כאשר התזונה מאוזנת, סיכויי ההתאוששות של איברים אלו טובים יותר.


ניתוח

ניתוח עלול לגרום לשינויים תזונתיים זמניים או קבועים. הוא מחייב תוספת קלוריות ותוספת מנות חלבון כדי לסייע לגוף בתהליכי הריפוי. בעיות תזונתיות ארוכות טווח ייתכנו עקב ניתוחים במערכת העיכול, כגון קשיי בליעה ואכילה בעקבות ניתוח בחלל הפה והלוע, קושי בספיגת מרכיבי מזון בעקבות ניתוח כריתת מעי וכד'.


ניתוחים (בשל מחלת הסרטן) והשפעותיהם על התזונה:
טיפול בקרינה (רדיותרפיה)

השפעת הטיפול בקרינה על קשיי התזונה מתבטאת בעיקר לפי הנזק שהקרינה גורמת באזור שטופל. חלק מהבעיות מופיעות עם תחילת הטיפול, מתגברות במשך הטיפול ואף נמשכות לאחר סיומו.

השפעת הקרינה על אזורי הגוף:
טיפול כימי (כימותרפיה)

לתרופות כימיות השפעות שונות על התזונה ועל כל הגוף. לעיתים הן גורמות לפצעים בפה, לשלשולים או לעצירות, לבחילות והקאות, להפרעות במאזן המינרלים בגוף, לירידה בחלבוני מערכת החיסון, לחולשה ולאנמיה ולתופעות נוספות, כגון שינויים בטעם, שינויים במידת התיאבון (הפחתה או עלייה), רגישות לחלב ורתיעה ממזון. תופעות אלו עלולות לגרום לשינויים במשקל הגוף ולבעיות תזונה אחרות.


טיפול הורמונלי (אנדוקריני)

טיפול הורמונלי שכיח בטיפול בסוגי סרטן מסוימים, כגון סרטן השד, הערמונית, השחלה והרחם. תופעות הלוואי של טיפול הורמונלי המשפיעות על התזונה הן בחילה, הקאה, נפיחות, עלייה במשקל, גלי חום, הגברת תיאבון, איבוד מסת שריר וצבירת מסת שומן. טיפול אנטי־הורמונלי שניתן במסגרת הטיפול בסרטן הערמונית אצל גברים ובסרטן השד אצל נשים, עלול לפגוע בבריאות העצם. לפיכך מעקב של רופא או של תזונאית קלינית הוא הכרחי. המלצה זו נכונה גם לגבי חולים המקבלים סטרואידים במינון גבוה.

טיפולים מכווננים (ממוקדי מטרה)

טיפולים מכווננים (נקראים גם טיפולים ביולוגיים) הם טיפולים שבהם משתמשים בחומרים המצויים בגוף באופן טבעי כדי להרוס תאי סרטן. קיימים כמה סוגים של טיפול, ובהם אימונותרפיה, נוגדנים חד-שבטיים, מעכבי גדילה סרטנית וחיסונים. השפעתם של טיפולים אלו על התזונה עדיין אינה ברורה לחלוטין. עם זאת ייתכנו תופעות של שלשול, של חולשה ושל אובדן תיאבון.

בין הטיפולים

אם המצב התזונתי תקין, כלומר משקל הגוף יציב ותקין, והיכולת לאכול מגוון מזונות נשמרת - אין צורך לערוך שינויים בתפריט, אלא רק לשמור על הקיים. אבל אם משקל הגוף אינו תקין ויציב, וקשה לאכול, יש להתייעץ עם תזונאית קלינית.


לאחר הטיפול

עם סיום הטיפולים ובתקופת ההחלמה והחזרה לשגרה מומלץ להתבסס על המלצות התזונה לשלב שלאחר הטיפולים (מידע מפורט כתוב בהמשך החוברת). אין צורך לאכול יותר מהנדרש ביום-יום, אלא להתמקד בגיוון הארוחות ובשמירה על משקל גוף תקין (אלא אם כן החולה הודרך אחרת על ידי רופא או תזונאית קלינית).

באתר עמותת עתיד – עמותת הדיאטנים והתזונאים בישראל – אפשר למצוא רשימת תזונאיות ותזונאים בעלי ידע מקצועי וניסיון קליני בתחום האונקולוגיה, אשר נותנים מענה תזונתי בבתי החולים, בקופות החולים ובאופן פרטי.

 

תזונה בתקופת ההתמודדות עם תופעות הלוואי של הטיפולים

בפרק זה מתוארות תופעות הלוואי הנובעות מהטיפול במחלה ומשפיעות על התזונה, והמלצות כיצד להתמודד עימן: בהתחלה מפורטות תופעות לוואי כלליות, ובהמשך מפורטות תופעות לוואי הקשורות בשינויים בחלל הפה ובמערכת הבליעה, כגון היצרות הוושט, קשיי בליעה וכד'.


תופעות לוואי כלליות והמלצות

ירידה במשקל וחוסר תיאבון

ירידה במשקל היא תופעה שכיחה ביותר בקרב חולי סרטן ונגרמת בשל סיבות שונות, כגון אובדן תיאבון, שינויים בחילוף החומרים בגוף, שינויים בספיגה ובניצול המזון, קשיי אכילה עקב ניתוח, תופעות לוואי של טיפולים, כגון כאב, שינויים נפשיים, כגון חרדה ודיכאון.

להלן המלצות אחדות להתמודדות עם ירידה במשקל ועם חוסר תיאבון:

 • אוכלים ארוחות קטנות - יש לאכול כמה ארוחות קטנות ותכופות במשך היום או שלוש ארוחות עיקריות וחטיף קטן לאחר הארוחה.

 • שומרים על רמת חלבון וקלוריות גבוהה - יש לאכול מזון שהנפח שלו קטן ועשיר בקלוריות ומוצרים שתכולת החלבון שלהם גבוהה, כגון ביצה (חביתה), בשר (שניצל או קציצה), שמנת, גרנולה, חמאה, אגוזים למיניהם, גבינה צהובה, פיצה ותפוחי אדמה מטוגנים.

 • קובעים סדר עדיפויות - מומלץ לאכול קודם את המזון שתכולת החלבון שלו גבוהה, למשל את מנת הבשר לפני המרק או את הכריך לפני הקפה.

 • משנים הרגלי אכילה - יש לשנות את הרגלי האכילה לפי תחושת הרעב, גם אם הדבר כרוך בשינוי הרגלים, למשל יש לאכול ארוחת בוקר עשירה ומזינה, הכוללת שמנת, חביתה, לחם, זיתים ואבוקדו, במקום להסתפק בכוס קפה.

 • אוכלים מזון מגוון - יש לגוון את התפריט היומי ולשלב בו סוגי מזון חדשים, מזונות ותבלינים מעוררי טעם, כגון זיתים, מלפפון חמוץ, סרדינים, דג מלוח, מלח.

 • אוכלים לפי הריח - לעיתים ריח המזון מרתיע, לכן יש לאכול את המזון כשהוא קר או בטמפרטורת החדר.

 • אוכלים לאט - יש לאכול באיטיות ובנחת.

 • שותים בין הארוחות - מומלץ לשתות בין הארוחות ולא בזמן הארוחות. שתיית משקאות בזמן הארוחה מזרזת את תחושת השובע.

 • שותים משקאות מומלצים - רצוי לשתות משקאות שהתכולה הקלורית שלהם גבוהה, כגון חלב, משקאות חלב ויוגורט, מיצי פירות ומשקאות קלים (משקאות קלים - במידה).

 • עושים פעילות גופנית - יש לצאת להליכה קלה לפני הארוחה כדי לגרות את התיאבון.

 • נוטלים תוספי מזון רק במידת הצורך - בדרך כלל לא מומלץ לצרוך תוספי מזון, אלא אם כן קיים מחסור מוכח בוויטמינים ובמינרלים בגוף. יש להתייעץ עם תזונאית קלינית או עם הרופא המטפל בנוגע לשילוב תוספי מזון בתפריט היומי.


מתכון לפודינג רב-קלוריות וחלבון

(כ-700 קלוריות וכ-33 גר' חלבון)

מערבבים גביע שמנת 15%, קופסת גבינה 5%, חצי כוס חלב ומעדן כלשהו (ניתן להשתמש בתחליפי חלב).

בחילות

בחילה היא תופעת לוואי נפוצה של הטיפולים. לעיתים ייתכנו גם תופעות אלו: תחושת צרבת, חומציות בגרון או בקיבה או הקאה. התגובה של כל חולה למזון היא אישית וזמנית, ואין איסור לאכול מזון מסוים.


להלן המלצות אחדות להתמודדות עם בחילות:

 • אוכלים ארוחות קטנות בנחת - יש לאכול כמה ארוחות קטנות ותכופות במשך היום וללעוס את המזון היטב ולאט.

 • שותים בין הארוחות - יש לשתות משקאות בין הארוחות ולא בזמן הארוחות.

 • מקפידים על טמפרטורת המזון והמשקאות - מומלץ לאכול מזון קר או בטמפרטורת החדר. מזון חם עלול להגביר בחילה. המלצה זו נוגעת גם לשתיית משקאות.

 • מקפידים על התנוחה בזמן האכילה והמנוחה - יש לאכול בישיבה ובגב זקוף. בזמן מנוחה יש להקפיד לשמור על ראש מורם כשעה לאחר הארוחה.

 • מאווררים את חדרי הבית - יש לאוורר את חדרי הבית אם ריח המזון גורם לבחילה.

 • אוכלים מזון שטעמו וריחו ניטרליים - עדיף לצרוך מזון שיש לו טעם וריח ניטרליים:
  - חלב ומוצריו, יוגורט, דייסה, גבינה (צהובה, לבנה, מלוחה, קוטג'), גלידה ומילקשייק;
  - מזון מבושל במים, מאודה או צלוי, כגון עוף מבושל או עוף בגריל, קציצות מבושלות ולא מתובלות, ביצה קשה;
  - מזונות יבשים היכולים לספוג את מיצי הקיבה, כגון צנימים ולחם קלוי (טוסט), אורז, תפוחי אדמה אפויים, קרקרים, פריכיות אורז, "פתית", כעכים, מקלות מלוחים;
  - פירות משומרים;
  - מים, סודה, לימונדה ומיצי פירות.

 • משתדלים להימנע ממזון שטעמו וריחו אינם ניטרליים - לא מומלץ לצרוך מזון המגרה את חוש הריח והטעם:
  - אוכל מטוגן, כגון בצל, בשר ודגים בכל צורה;
  - אוכל חמוץ (פרי הדר, עגבנייה);
  - אוכל שיש לו ריח חריף, כגון שום, פלפל, חזרת או סחוג;
  - אוכל מתוק מדי, כגון שוקולד;
  - אוכל מתובל במיוחד, כגון המבורגר, נקניקיות, נקניק, רטבים;
  - מיני פירות וירקות שיש להם ריח עז, כגון מלון, בננות;
  - דברי מאפה טריים, כגון לחם טרי, עוגות טריות, כעכים ופשטידות.

 • משתדלים ליהנות - מומלץ לשים דגש על הגשה מושכת ועל שימוש בצבעים שונים.


בזמן בחילה רוב האנשים שותים קפה פחות מהרגיל או מפסיקים לשתות קפה. זוהי תופעה טבעית לחלוטין.הקאות

הקאות, בדרך כלל, נלוות לבחילות. הן עשויות להופיע בעקבות הטיפול, ריח מזון, גזים או חומציות בקיבה. אם מקיאים יותר מ-24 שעות, יש לדווח לרופא המטפל מייד.


להלן המלצות אחדות להתמודדות עם הקאות:

 • ממתינים - אין לאכול או לשתות עד שההקאות חולפות.
 • שותים בהדרגה - יש לנסות לשתות (לאחר ההקאה) כמויות קטנות של נוזלים צלולים, כגון מיץ שחמיצותו מעודנת (חמוציות או לימונדה), מיצים טבעיים וסודה.
 • מנסים לאכול מזון רך - יש לנסות לאכול מזון רך (אם מסוגלים לבלוע משקה), כגון פודינג, "פרוזן יוגורט", סורבה או ג'לי.
 • מנסים לאכול כרגיל - יש לחזור לאכול לפי התפריט היומי הרגיל אם מסוגלים לעכל מזון רך.
 • מחזירים מינרלים - יש לנסות להחזיר את המינרלים (בעיקר נתרן ואשלגן) שאבדו בעקבות ההקאה על ידי צריכת מזון העשיר בהם, כגון בננות, תפוח אדמה מבושל או אפוי, ועל ידי הוספת מלח למזון ושתיית מיצים טבעיים.


תחושת שובע מהירה

הרגשת שובע מהירה לאחר אכילת כמות מזון קטנה היא תופעה נפוצה, בייחוד לאחר ניתוח בחלק העליון של מערכת העיכול. צריכת מזון בכמות שאינה מספקת לגוף עלולה להחליש אותו ולעכב את תהליך ההחלמה.


להלן המלצות אחדות להתמודדות עם תחושת שובע מהירה:

 • אוכלים ארוחות קטנות - יש לאכול ארוחות קטנות במהלך היום ולהעשיר אותן במזון שיש לו ערך קלורי גבוה, כגון ביצה (חביתה), בשר (שניצל או קציצה), שמנת, גרנולה, חמאה, אגוזים למיניהם, גבינה צהובה, פיצה ואף צ'יפס.
 • אוכלים בין הארוחות - אפשר לאכול מיני פיצוחים או גרעינים וחטיפי בריאות בין הארוחות.
 • שותים בין הארוחות - יש לשתות את המשקאות בין הארוחות ולא בזמן הארוחות. שתיית משקאות בזמן הארוחה גורמת לתחושת שובע מהירה.
 • נחים - מומלץ לנוח לאחר הארוחה בראש מוגבה.
 • מתייעצים - יש לשאול את התזונאית בנוגע לשתיית משקאות מועשרים, מזון רפואי או שימוש באבקות העשרה כתחליף לארוחות. מוצרים אלו מספקים לגוף את הערכים התזונתיים החסרים לו, ונחשבים ספקי אנרגיה.


שינויים בחוש הטעם

חוש הטעם הוא ייחודי ואישי ומשתנה מאדם לאדם. שינויים בחוש הטעם נגרמים, בדרך כלל, בעקבות טיפול כימי, טיפול בקרינה או בשל מחלת הסרטן עצמה. גם בעיות בחניכיים ובשיניים עלולות להשפיע על הטעם. חלק מהחולים מדווחים על טעמים מתכתיים או מרים, בייחוד בזמן אכילת בשר.


להלן עצות אחדות להתמודדות עם שינויים בחוש הטעם:

 • בוחרים מזון מושך וקר - יש לבחור ולהכין מזון שיש לו מראה מושך וריח נעים. מזון טעים יותר אם הוא מוגש קר או בטמפרטורת החדר. מזון קפוא, כגון כדורי מלון, ענבים, תמרים, פלחי תפוז או אשכולית, שהם לחים ומתוקים, מושך יותר.
 • מנסים סוגי בשר ותחליפים - יש לבחור עוף או הודו אם בשר אדום אינו טעים, ומומלץ לאכול דגים, טופו, שעועית, ביצים או מוצרי חלב שאין להם ריח חזק.
 • מתבלים ברטבים - יש לנסות לאכול בשר שהושרה ברטבים עשירי טעם, כגון סויה, ברביקיו ומיץ הדרים.
 • מנסים מזונות חמוצים - אפשר לאכול מזונות ומשקאות חמוצים, כגון יוגורט, תפוזים, לימון או לימונדה (אין לאכול מזונות אלו אם יש רגישות וכאבים בפה).
 • שומרים על ניקיון הפה - יש לשטוף את הפה ולצחצח את השיניים ואת הלשון בקביעות (יש להימנע משימוש בשטיפות פה קנויות אם יש רגישות וכאבים בפה).
 • מבקרים אצל רופא השיניים - יש לבקר אצל רופא השיניים בקביעות כדי לוודא שלא הופיעו זיהומים חדשים בפה.


נפיחות ואגירת נוזלים בגוף

לעיתים חולים עולים במשקל בזמן הטיפול אף שאינם אוכלים יותר מהרגיל. ייתכן שעלייה זו נגרמת בשל נפיחות או בצקת. תרופות מסוימות, כגון סטרואידים, גורמות לגוף לאגור נוזלים. אם מבחינים בעלייה משמעותית במשקל, יש לדווח לרופא המטפל כדי שיוכל לקבוע את הסיבה ולטפל בהתאם. במצב של נפיחות ואגירת נוזלים מומלץ להמעיט באכילת מלח ומזונות המכילים נתרן, כגון מזונות מעובדים ומשומרים. כמו כן יש להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לכמות המשקה המותרת בזמן הטיפולים.


תשישות ועייפות

תשישות ועייפות נפוצות מאוד בקרב חולי סרטן, ובגללן קשה להכין ארוחות ולאכול אותן.

להלן המלצות אחדות להתמודדות עם תשישות ועייפות:

 • מבקשים עזרה ותמיכה - מומלץ לבקש סיוע מחברים או מבני משפחה.
 • נעזרים בארוחות מוכנות - מומלץ להשתמש בארוחות מוכנות קפואות, יש מגוון ארוחות בריאות מוכנות.
 • משתמשים במוצרים קלים להכנה ולבישול - אפשר להכין ארוחה בקלות אם משתמשים במוצרים קלים להכנה, כגון ירקות ופירות קפואים או משומרים, תבשילי פסטה ואורז מוכנים. יש לבדוק את מרכיבי המזון המפורטים על האריזה ולבחור מזונות שהערכים התזונתיים המזינים בהם רבים.
 • שומרים מזון וחטיפי בריאות בהישג יד - יש לשמור מזון בהישג יד, כגון פירות יבשים (צימוקים, תמרים, משמשים), גבינות וקרקרים מכל סוג, מעדני חלב וחטיפי בריאות. אפשר להכין שייקים של פירות ויוגורט כדי שישמשו חטיפים בין הארוחות.
 • מכינים ומקפיאים - אפשר להכין כמות רבה יותר של הארוחות האהובות (אם מרגישים טוב יותר) ולהקפיא חלק מהן בקופסאות.
 • קונים מזון מוכן או מזמינים - אפשר לקנות או להזמין טלפונית מזון מוכן מהמעדנייה הסמוכה למקום המגורים.

מידע מפורט על התמודדות עם תשישות ועייפות ניתן למצוא כאן. כמו כן ניתן לקבל חוברת מודפסת בנושא ללא תשלום ומידע נוסף ב"טלמידע"® של האגודה למלחמה בסרטן בטלפון 1-800-599-995


עלייה במשקל

עלייה במשקל היא תופעה שכיחה בקרב חולי סרטן. לעלייה במשקל סיבות רבות, כגון אכילה מוגברת ותכופה בעקבות לחץ, מתח, חשש או דיכאון או נטילת תרופות שונות (טמוקסיפן, Tamoxifen) לנשים החולות בסרטן השד, טיפולים אנטי-הורמונליים לגברים החולים בסרטן הערמונית, תרופות נוגדות דיכאון ועוד. לעיתים העלייה במשקל מתלווה להפסקת מחזור אצל נשים צעירות בעקבות כימותרפיה או בעקבות אגירת נוזלים בגוף. ההמלצות שלהלן עשויות לסייע למי שעלה במשקל בתקופת הטיפולים לשמור על משקל גוף תקין. ההמלצות מתאימות גם לחולים שהחלו את הטיפולים בעודף משקל (בנושא אגירת נוזלים בגוף יש להתייעץ עם רופא).


להלן ההמלצות:

 • אוכלים בריא - יש להעדיף מזון בריא, כגון ירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות. מזונות אלו מופחתי קלוריות מטבעם, ויש בהם מגוון מרכיבי מזון וסיבים תזונתיים, המסייעים בשיפור תחושת השובע.
 • נמנעים ממזון עתיר קלוריות - יש להימנע ממזון שהערך הקלורי שלו גבוה (בורקס, עוגות, חטיפים), ממזון שתכולת השומן שבו גבוהה (שמן, טחינה, שמנת), וממזון שתכולת השומן והסוכר שבו גבוהה (שוקולד, גלידה).
 • נמנעים ממשקאות עתירי קלוריות - יש להימנע ממשקאות קלים שהערך הקלורי שלהם גבוה.
 • אוכלים במידה - יש לשים לב לגודל המנה. לעיתים מנה קטנה מספקת יותר וגורמת לתחושת שובע.
 • אוכלים רק אם רעבים - יש לאכול רק אם מרגישים רעב. אכילה בעקבות לחץ, מתח או דיכאון לא תרגיע את הרעב.


שלשול

יציאות מרובות או שלשול הם תופעות לוואי נפוצות, וסיבותיהן רבות: טיפול כימי (כימותרפיה), טיפול בקרינה באזור הבטן, נטילת תרופות שונות, זיהום, רגישות למזון, מצב רגשי או כריתת איברי מערכת העיכול (קיבה, לבלב, מעי דק, מעי גס). העוצמה של תופעות לוואי אלו תלויה בגורמים רבים.

בזמן טיפול כימי עשוי להופיע שלשול לסירוגין, לעיתים רחוקות או אף לאורך זמן. טיפול בקרינה באזור הבטן אינו גורם, בדרך כלל, לשינוי ביציאות באופן מיידי, אלא רק לאחר שבועיים-שלושה מתחילת הטיפול. התופעה עלולה להימשך גם זמן מה לאחר סיום הטיפול.


כל עוד היציאות תקינות, ניתן לצרוך את המזונות הרגילים, ואין צורך לשנות את הרגלי האכילה. אבל אם חל שינוי, היציאות מרובות או מופיע שלשול, יש להקפיד על דיאטה (תפריט לדוגמה כתוב בהמשך). מטרת הדיאטה היא להימנע מאכילת מזון הגורם ליציאות מוגברות )ניתן לאכול מזון מוצק, ואין צורך מיוחד באכילת מזון רך או נוזלי(. כמו כן אם השלשול מרובה ונמשך זמן רב, יש להיוועץ עם הרופא המטפל היות שהמצב עלול לגרום להתייבשות ולאובדן רכיבי מזון, ויטמינים ומינרלים.


שתייה

להלן המלצות שתייה בזמן שלשול:

 • מקפידים על הכמות - יש להשתדל לצרוך 8 כוסות נוזלים ביום (בהתאם למשקל הגוף, לתכיפות השלשול ולכמות השלשול).
 • מקפידים על המידה - רצוי לשתות כמויות קטנות בכל פעם.
 • מקפידים על הטמפרטורה - משקאות בטמפרטורת החדר נוחים יותר לספיגה ממשקאות חמים מאוד או קרים מאוד.
 • מקפידים על הסוג - שותים מים, תה, מרק עוף, משקאות קלים מדוללים במים, מיץ לפתן מתפוחי עץ, "קולה", "ספרייט", בירה שחורה; לא מומלץ לשתות משקה ממותק כי הוא עלול לגרום לשלשול; לא שותים חלב, קפה, מיצי פרי טבעי, מיץ עגבניות, מיץ שזיפים.


מזון מומלץ (מזון דל לקטוז, דל סיבים ודל שומן)

להלן רשימה של מאכלים שמומלץ לאכול בזמן שלשול:

 • מזון דל סיבים: לחם (לחם לבן, חלה, לחם אחיד, עדיף טוסטים וצנימים), תפוח אדמה (אפוי בתנור או מחית), אורז לבן, "פתיתים", פסטה, אטריות, קוסקוס, בייגלה (מקלות מלוחים), פריכיות אורז, קרקרים;
 • מוצרי חלב מעובדים: גבינה לבנה, גבינה מלוחה, גבינה צהובה, קוטג', יוגורט, חמאה;
 • ביצה קשה (אפשר לאכול כמה ביצים ביום);
 • מרקים: מרק עוף צח או מרק עוף עם אטריות, אורז או שקדי מרק; מרק העשוי ירקות קלים לעיכול, כגון גזר, קישוא, בצל;
 • עוף ודגים: עוף במרק, עוף בגריל, דג אפוי, קציצות מבושלות;
 • ירקות רכים ומבושלים (במידה);
 • פירות ללא קליפה, כגון תפוח עץ (טרי, מרוסק, אפוי בתנור, לפתן), בננה, אגס, מחית פרי, פירות משומרים.


מזון שאינו מומלץ

להלן רשימה של מאכלים שמומלץ להימנע מלאכול אותם בזמן שלשול:

 • מזון קשה לעיכול, כגון קטניות למיניהן: חומוס, עדשים, שעועית לבנה, תירס, אפונה ירוקה, פול;
 • ירקות כרוביים: כרוב, כרובית, ברוקולי, כרוב ניצנים;
 • ירקות ופירות טריים: באופן כללי יש להפחית את כמות הירקות והפירות עד כדי הימנעות מוחלטת. לעיתים ניתן לצרוך מנה קטנה של ירקות ופירות מבושלים;
 • מזון שבו תכולת השומן גבוהה, מזון מטוגן, מזון מתוק מאוד או מזון מתובל בתבלינים חריפים;
 • חלב ניגר ומוצרי חלב, כגון לבן, אשל ושמנת;
 • פירות יבשים: אגוזים (מכל סוג), גרעינים, בוטנים, שקדים, שזיפים, משמשים, תמרים, תאנים, צימוקים;
 • סיבים תזונתיים: לחם וקרקרים מקמח מלא, אורז חום, דגני בוקר מועשרים בסיבים;
 • מזון ללא סוכר המכיל תחליף סוכר: סורביטול (חומר שיש לו תכונות של משלשל חלש);
 • משקאות אלכוהוליים ומשקאות המכילים קפאין.


שלשול גורם לאובדן אשלגן ונתרן (מלח), לכן מומלץ לצרוך מזון המכיל מרכיבים אלו. אשלגן נמצא בבננה, בתפוח אדמה, בעוף ובהודו, ונתרן נמצא במזון מלוח, כגון מרק צח, מקלות מלוחים, גבינה מלוחה וגבינה צהובה ועוד.

ארוחה שבה שתי פרוסות טוסט מרוחות בחמאה (10 גר'), פרוסת גבינה צהובה (25 גר'), ביצה קשה וכוס תה בתוספת כפית סוכר, מספקת כ-400 קלוריות וכ-15 גר' חלבון.

ניתן לאכול ארוחה כזאת (זמנית) כמה פעמים ביום, גם במקום ארוחה בשרית. כאשר השלשול פוסק, ניתן לחזור בהדרגה לתזונה רגילה בהתאם להרגשה האישית.


חשוב לזכור: אם השלשול מתמשך חשוב לפנות לצוות הרפואי.
רגישות ללקטוז (סוכר החלב)

אם לקטוז (סוכר החלב) אינו נספג בגוף, בשל סיבות שונות, הוא עלול לגרום לגזים, לנפיחות בבטן, לכאבי בטן או לשלשול. רוב האנשים רגישים ללקטוז במידה מסוימת, אך גם האנשים הרגישים מסוגלים לצרוך כמות קטנה של חלב ומוצריו. לעיתים יש צורך בניסוי וטעייה כדי לגלות אילו מוצרי חלב אפשר לאכול בלי להרגיש את תופעות הלוואי. בזמן הארוחה רצוי לשלב את מנת החלב במזון אחר כדי למתן את השפעת הלקטוז.

חלב ויוגורט מכילים כמות רבה של לקטוז: ככל שהמוצר מעובד יותר, כך פוחתת כמות הלקטוז המצויה בו. אם קיימת רגישות מסוימת ללקטוז, אך רוצים לצרוך חלב ומוצריו, ניתן להשתמש בכמוסות של האנזים לקטאז (חומר המפרק לקטוז) או באבקת לקטאז בזמן ארוחה חלבית - אפשר לרכוש אותן בבית המרקחת ללא מרשם רופא. כמו כן ניתן לצרוך חלב נטול לקטוז.


עצירות

עצירות עשויה להופיע עקב שימוש בתרופות כימיות שונות או במשככי כאבים, בשל נטייה אישית או בשל ירידה בפעילות הגופנית, שכיבה ממושכת, שתייה בלתי מספקת וצריכה מועטה של סיבים תזונתיים.

להלן המלצות להתמודדות עם עצירות:

 • שותים הרבה - חשוב ביותר להקפיד על שתייה מרובה. הכמות המומלצת ליום היא 10-8 כוסות (כ-2 ליטר) של מים, תה, קפה, מיצי פרי טבעיים, מיץ שזיפים, מיץ עגבניות, מיץ לפתן ופירות יבשים, משקאות קלים.

 • מגבירים את הצריכה של סיבים תזונתיים (למעט מי שסובל מחסימת מעי) - סיבים תזונתיים מצויים בירקות, בפירות, בדגנים ובקטניות: ניתן לאכול ירקות ופירות טריים מכל סוג - משומרים, מאודים, מבושלים, כמיץ או אפויים כפשטידה; משפחת הדגנים כוללת שיפון, חיטה, שיבולת שועל, תירס, אורז, "דורום", כוסמת ועוד. רצוי לאכול אותם בצורתם המלאה, כגון לחם שיפון, לחם מלא, אורז חום, פסטה מקמח מלא, גרנולה ודגני בוקר המועשרים בסיבים תזונתיים; משפחת הקטניות כוללת עדשים, אפונה, חומוס, פול, שעועית לבנה ועוד. קטניות וירקות כרוביים (כגון כרוב, כרובית, ברוקולי, כרוב סיני) ידועים כמאכלים הגורמים לגזים במערכת העיכול, לכן לא תמיד רצוי להוסיפם לתפריט.

 • משלבים פעילות גופנית באורח החיים היום-יומי - פעילות גופנית עשויה לסייע בהקלת עצירות, לרבות תרגילי בטן (אף בשכיבה). הפעילות הגופנית והמינון שלה נקבעים לפי יכולתו האישית של כל אחד ובהתאם להמלצת הרופא.

הנחיות להעשרת התזונה בסיבים תזונתיים

 • מוסיפים פירות יבשים - שזיפים, משמשים, צימוקים, תאנים, תמרים, אגוזים, שקדים, בוטנים, גרעינים ועוד.
 • מוסיפים סובין במידה - ניתן להוסיף סובין חיטה וסובין שיבולת שועל לתפריט היומי בכמות מוגבלת. לכל מנת סובין (כף אחת) חשוב להוסיף 2-1 כוסות נוזלים ולשתות אותם.
 • משתמשים בתכשירים על בסיס פירות יבשים.
 • משתמשים בתכשירים על בסיס סיבים תזונתיים (למשל בנפייבר ונורמלקס) או על בסיס צמח הפסיליום כדי לרכך את היציאות ולהסדיר אותן (חלק מהם במרשם רופא, וחלק מהם ללא מרשם).


חרף יתרונותיהם הרבים של הסיבים אין להגזים בצריכתם. כמויות רבות עלולות לגרום לאי-נוחות קשה במערכת העיכול ואף לחסימת מעיים. אם תוספת סיבים ממקור כלשהו גורמת להרגשה לא נוחה, מומלץ לנסות מקור אחר.


רעיונות נוספים להקלת עצירות

 • אפשר לאכול יוגורט או שמנת בתוספת כף סובין, כף גרנולה, כפית זרעי פשתן, פירות חתוכים ואגוזים קצוצים.
 • אפשר לשתות משקה חם, כגון מים חמים, חלב קר או מיץ פרי הדר כחצי שעה לפני ארוחת הבוקר.
 • אפשר לערבב (בבלנדר) פירות יבשים ומיץ שזיפים.
 • אפשר לאכול רסק תפוחי עץ.


תופעות לוואי הקשורות בשינויים בחלל הפה ובמערכת הבליעה והמלצות

עד כה פורטו תופעות הלוואי הכלליות הנובעות מהטיפול במחלה, וכאן מפורטות תופעות הלוואי הקשורות בשינויים בחלל הפה ובמערכת הבליעה והמלצות. נוסף על כך מובא תפריט לדוגמה כדי לסייע לך להתמודד עם התופעות.

טיפול כימי או טיפול בקרינה עלולים לפגוע ברירית חלל הפה, הלשון והוושט ולגרום לכמה תופעות לוואי, כגון דלקות ופצעים, בצקות, קשיי בליעה, בחילות וחוסר תיאבון. הטיפול בקרינה עלול לגרום לתופעות נוספות, כגון איבוד חוש הטעם, מיעוט רוק ויובש בפה.

רגישות וכאבים גורמים לירידה בצריכת מזון, והדבר עלול לגרום להידרדרות תזונתית. יש לפנות לרופא המטפל כדי לקבל טיפול תרופתי ולהקל תופעות אלו.


רגישות בפה, בלשון ובגרון

להלן עצות להתמודדות עם התופעה:

 • מקפידים על הטמפרטורה - יש להעדיף מזון פושר או קר, כגון קרטיב (ארטיק), המרגיע את הכאבים. מזון רותח וחם עלול לגרות את הפה והגרון ולגרום לכאבים.
 • מקפידים על המרקם - יש להעדיף מזון מבושל היטב, מזון מעוך ולח (למשל מזון שבושל ברוטב) או מזון טחון.
 • נעזרים בקשית - אפשר להשתמש בקשית בזמן שתיית נוזלים.
 • נמנעים מאלכוהול - הוא עלול לגרות את התאים הרגישים בפה.


מזון מומלץ

להלן רשימה של מאכלים שמומלץ לאכול אם יש רגישות בפה, בלשון ובגרון:

 • דייסות (סולת, שיבולת שועל, קורנפלור) ודגני בוקר
 • מוצרי חלב למיניהם: חלב, משקאות חלב, גבינה, יוגורט, גלידה, פודינג, מילקשייק
 • מחית תפוחי אדמה, פסטות בגבינה, ביצים מקושקשות ומבושלות היטב, שקשוקה
 • ירקות מרוסקים, בשר טחון, קציצות רכות, פשטידות
 • מרקים קרים או פושרים לסוגיהם (במידת הצורך ניתן לרסק)
 • מיץ טבעי, בננה, מחית תפוחים, אבטיח, פירות משומרים ונקטר לסוגיו.


מזון שאינו מומלץ

להלן רשימה של מאכלים שמומלץ להימנע מלאכול אותם אם יש רגישות בפה, בלשון ובגרון:

 • פירות או משקאות חמוצים, כגון אשכוליות, תפוזים, לימון
 • מזון מתובל או מומלח
 • מזון כבוש או חמוץ
 • מזון המבוסס על עגבניות, כגון צ'ילי, רוטב סלסה, קטשופ ופיצה
 • מזון קשה, גס ויבש
 • תבלינים חריפים, כגון פלפל שחור, אבקת צ'ילי, מוסקט, ציפורן, קארי וחזרת.


יובש בפה

יובש בפה מורגש בזמן טיפול בקרינה בחלל הפה או לאחר הטיפול. הטיפול מפחית את כמות הרוק בפה, לכן קשה ללעוס או לבלוע, וייתכנו שינויים בטעם המזון. כדי להקל את התופעה מומלץ להיעזר בעצות שפורטו בנוגע לפגיעה ברירית מערכת הבליעה. להלן המלצות נוספות:

 • מקפידים על מרקם - מומלץ לאכול מזון מעוך ולח, למשל דייסה, מרקים או קציצות ברוטב, ומזונות חלביים וטחונים, למשל מיצי פירות, משקאות חלב ומילקשייק.
 • מקפידים על שתייה - יש להקפיד לשתות 8 כוסות נוזלים (מים, סודה, משקה חמצמץ) ביום לפחות.
 • נעזרים בקשית - אפשר להשתמש בקשית או בבקבוקים שיש להם פיית ספורט בזמן שתיית מים או משקאות אחרים במשך היום. כך יהיה קל יותר לבלוע.
 • משתמשים בקוביות קרח - מומלץ למצוץ קוביות קרח, במיוחד לפני טיפול בקרינה באזור הראש והצוואר.
 • נמנעים ממזון מלוח ומאלכוהול.
 • נעזרים במסטיק, בסוכריות ובקרטיבים - מומלץ ללעוס מסטיק ללא סוכר או למצוץ סוכריות קשות, כגון סוכריות בטעם לימון, ענבים קפואים או קרטיבים.
 • מגינים על השפתיים - מומלץ להקפיד למרוח משחת לחות על השפתיים.


אם סובלים מיובש חמור, יש להתייעץ עם הרופא המטפל.


קשיי בליעה

קשיי בליעה נגרמים בשל מחלת הסרטן עצמה או בשל הטיפולים, כגון ניתוח באזור הראש והצוואר. אם מתקשים לבלוע, כדאי להתייעץ עם הרופא. כמו כן יש לדווח לרופא על שיעול או על מחנק בזמן האכילה.

להלן המלצות כדי להקל את הבליעה בזמן האכילה:

 • מקפידים על שתייה - יש להשתדל לשתות לפחות 8 כוסות נוזלים ביום. יש לשתות בין הארוחות ולא בזמן הארוחות. מומלץ לשתות משקאות בטמפרטורת החדר (הם קלים יותר לבליעה) ולהימנע ממשקאות חמים מאוד או קרים מאוד.
 • מקפידים על המרקם - מומלץ לשתות נוזלים סמיכים אם קשה לבלוע נוזלים. ניתן להוסיף ג'לטין, ירק או פרי מרוסקים, אבקת תפוחי אדמה, עמילן תירס, משקאות חלב, מרקים ומזון תינוקות. כמו כן ניתן להיעזר במסמיכים רפואיים, הניתנים במרשם רופא בבית המרקחת.
 • חותכים ומועכים - מומלץ להשתמש בבלנדר או לחתוך את המזון.
 • מרככים - מומלץ לתבל מזון יבש ברטבים או בג'לטין, למשל להוסיף רוטב פטריות לפסטה ולמרוח ג'לי על עוגה.

אנשים שנותחו בחלל הפה וסובלים מבעיות לעיסה ובליעה, מומלץ להם להתייעץ עם קלינאי תקשורת בנוגע לטכניקות שונות ולסיוע בנושא זה. ניתן להתייעץ עם האחיות במחלקת שיקום ותמיכה באגודה למלחמה בסרטן בטלפון 03-5721638 או בדואר אלקטרוני shikum@cancer.org.il


היצרות הוושט

לעיתים ניתוח או טיפול בקרינה עלולים לגרום להיצרות הוושט ולקשיים במעבר המזון לקיבה. ייתכן שיהיה אפשר להרחיב את המעבר או להכניס צינורית הזנה (בהתאם להמלצת הרופאים) כדי לפתור את הבעיה עד שהאזור יחלים. אפשר לנסות לשתות נוזלים להקלת המעבר בוושט. כמו כן יש להשאיר את הראש מורם בזמן האכילה או השתייה ולאחר מכן.
תזונה "משלימה"

ארגונים העוסקים בחקר הסרטן בתחום התזונה אינם ממליצים ליטול תוספי תזונה, לרבות ויטמינים, מינרלים וצמחי מרפא שונים, למניעה או לטיפול במחלות הסרטן כי יש חשש שמא יחול שיבוש (השפעה שלילית) בטיפול האונקולוגי. תוספת ויטמינים ומינרלים נשקלת רק אם המחסור בהם מוכח (יש ליידע את הרופא המטפל לפני שנוטלים תוספים כלשהם או לפני שמתחילים בטיפולי רפואה משלימה).

כמו כן לא נמצאה תועלת בריאותית גם בדיאטות "מרפאות" סרטן או במזון ספציפי, שיש המייחסים להם סגולות מרפא או יכולת לשפר את מהלך המחלה. יש חשש שבדיאטות "מרפאות" חסרים מרכיבי מזון חיוניים לגוף, והיעדרם עשוי לגרום לתת-תזונה. ארגונים העוסקים בחקר הסרטן מתנגדים לכל סוג של תזונה שאינה מתבססת על הוכחות קליניות, שלא הוכחה יעילותה, והיא עשויה לגרום לנזק.


הימנעות מאכילת סוכר והקשר בינה ובין מחלת הסרטן

העובדה שתאים סרטניים צורכים סוכר אינה סיבה להימנעות מוחלטת מאכילת הסוכר. גם התאים הבריאים בגופנו זקוקים לסוכר (גלוקוז), והימנעות מסוכר במזון תגרום לגוף להשתמש ברכיבים אחרים, למשל חלבון, על ידי הפיכתם לגלוקוז. במחקרים יש דיווח על קשר עקיף בין סוכר ובין סרטן: צריכה מופרזת של סוכר גורמת לעודף משקל ולהשמנה. השמנת יתר, בייחוד בקרב חולי סוכרת, משבשת את מנגנון האינסולין, ושיבוש זה מקושר להעלאת הסיכון לחלות בחלק ממחלות הסרטן. עם זאת אין המלצה לאסור צריכת סוכר.

באתר עמותת עתיד – עמותת הדיאטנים והתזונאים בישראל – אפשר למצוא רשימת תזונאיות ותזונאים בעלי ידע מקצועי וניסיון קליני בתחום האונקולוגיה, אשר נותנים מענה תזונתי בבתי החולים, בקופות החולים ובאופן פרטי.


מוצרים להעשרת המזון

בשוק יש מגוון מוצרים המיועדים להעשיר את המזון או לספק מזון מרוכז. מומלץ להתייעץ עם תזונאית קלינית כדי לבחור את המוצר הרצוי. המוצרים הם בפיקוח ובהמלצה של רופא או דיאטן.

חלק מהמוצרים הנזכרים בחוברת זו נמכרים בבתי המרקחת של קופות החולים, ואם מציגים מרשם רפואי, מקבלים הנחה. רצוי לברר מראש לפני הרכישה איזה מוצר ניתן במסגרת קופת החולים. רוב המוצרים מיובאים, ואספקתם תלויה ביבואן.

להלן רשימה של מוצרים להעשרת המזון.

מזונות נוזליים מאוזנים (מבחינת ההרכב התזונתי)

מזונות אלו מתאימים להשלים תזונה רגילה: אפשר לשלב אותם בתפריט היומי או להשתמש בהם כתחליף מלא לארוחה.


אנשור פלוס אדוונס (ENSURE PLUS ADVANCE)

מזון (בשתייה) עשיר בחלבון, בוויטמין D וב-HMB ומותאם לצרכים התזונתיים של מבוגרים הזקוקים להשלמה תזונתית או במצבים של איבוד מסת שריר, כוח שריר וירידה בתפקוד. מנת בקבוק של 220 מ"ל מספקת 330 קלוריות, 20 גר' חלבון, 1.2 גר' 13 ,HMB מק"ג ויטמין 500 ,D מ"ג סידן ו-1.7 גר' סיבים תזונתיים מסוג FOS. המוצר בטעם וניל, ללא גלוטן, ומתאים לבעלי אי-סבילות ללקטוז. מומלץ להגיש קר.

אנשור פלוס (ENSURE PLUS)

מזון המיועד להשלים את התזונה או לספק תזונה מלאה ומאוזנת ומכיל את כל רכיבי המזון החיוניים. מנת בקבוק של 220 מ"ל מספקת 330-338 קלוריות, כ-14 גר' חלבון וכ-5 גר' סיבים תזונתיים. המוצר קיים בארבעה טעמים: וניל ושוקו (עם סיבים) קפה ובננה (בלי סיבים). המוצר ללא גלוטן, ומתאים לבעלי אי-סבילות ללקטוז. מומלץ להגיש קר.


אנשור קומפקט (ENSURE COMPACT)

מזון מאוזן ומרוכז במיוחד להשלמה תזונתית. מותאם לחולים עם צרכים תזונתיים מוגברים או כשיש הגבלה בצריכת הנוזלים. מנת בקבוק של 125 מ"ל מספקת 300 קלוריות ו-13 גר' חלבון. המוצר בטעם וניל, ואינו מכיל גלוטן.


איזי מילק 2 (2 EASYMILK)

מזון מרוכז, המספק תזונה מלאה ומאוזנת, לרבות סיבים תזונתיים, ומתאים להזנה בצינורית או להשלמת התפריט היומי. הוא מתאים למטופלים הזקוקים למזון מרוכז ומוגבלים בכמות הנוזלים היומית. הוא מתאים גם במצבים שבהם חשוב לתת מנות בנפח קטן. באריזה של 250 מ"ל יש 500 קלוריות.


איזי דיילי (EASYDAILY)

מזון מרוכז חלקית, המספק תזונה מלאה, עשירה בחלבון, מאוזנת ודלת שארית. הוא מתאים להזנה בצינורית או להשלמת התפריט היומי. הוא מתאים למטופלים הזקוקים לתוספת חלבון ולמזון מרוכז חלקית ומוגבלים בכמות הנוזלים היומית, וגם במצבים שבהם נדרש תפריט דל שארית. באריזה של 250 מ"ל יש 325 קלוריות ו-16.5 גר' חלבון. המוצר בטעם וניל מעודן.


איזי פייבר (EASYFIBER)

מזון איזוטוני, המספק תזונה מלאה ומאוזנת, לרבות סיבים תזונתיים, ומתאים להזנה בצינורית או כהשלמה לתפריט היומי. טעמו ניטרלי, הוא אינו מתוק, והוא מתאים גם לשתייה במצבים של רגישות למזון מתוק. באריזה של 250 מ"ל יש 275 קלוריות ו-11 גר' חלבון.


איזי דרינק (EASYDRINK)

מזון מרוכז, המספק תזונה מלאה, מאוזנת ודלת שארית. הוא מתאים כהשלמה לתפריט היומי או כתחליף ארוחה. יש בו חלבוני סויה (אין בו חלבוני חלב), הוא בטעם קפה עדין, ומתיקותו גבוהה וטעימה. באריזה של 250 מ"ל יש 350 קלוריות ו-13 גר' חלבון. המשקה פרווה ובכשרות בד"ץ.


נוטרן 2.0 (NUTREN 2.0)

מזון נוזלי, מלא ומרוכז במיוחד. הוא מיועד להזנה מלאה בצינורית או דרך הפה (שתייה), והוא מתאים למי שזקוק למזון מרוכז בנפח קטן. יש בו חומצות שומן אומגה 6 ואומגה 3 ושמן MCT, הוא נטול גלוטן ודל לקטוז. הוא בטעם וניל עדין, וניתן לגוונו, למשל על ידי תוספת של נס קפה, קקאו ופטל, וכן להמתיקו בסוכר או בממתיק מלאכותי. באריזה של 250 מ״ל יש 500 קלוריות ו-20 גר' חלבון.


גלוצרנה פלוס (GLUCERNA PLUS)

מזון ייעודי, עשיר בקלוריות ובחלבון, המותאם להשלמה תזונתית או לתזונה מלאה לחולי סוכרת ובמיוחד לאנשים עם מטבוליזם לקוי של גלוקוז. מכיל סיבים תזונתיים מסוג FOS ותערובת ייחודית של פחמימות הנספגות באיטיות. ללא גלוטן. מתאים לבעלי אי-סבילות ללקטוז. בבקבוק של 220 מ"ל יש 333 קלוריות וכ-17 גר' חלבון.


אוסמולייט (OSMOLITE HN)

מזון המיועד לספק תזונה מלאה ומאוזנת. הוא דל שארית, ומיועד להזנה גם בצינורית. טעמו ניטרלי, הוא אינו מתוק, לכן מומלץ במצבים של הפרעות בחוש הטעם. ניתן לגוונו, למשל על ידי תוספת של וניל, נס קפה, קקאו ופטל, וכן להמתיקו בסוכר או בממתיק מלאכותי. הוא משווק בבקבוק RTH של 1 ליטר. ב-100 מ"ל יש 106 קלוריות ו-4.4 גר' חלבון. ללא גלוטן. מתאים לבעלי אי-סבילות ללקטוז.


ג'ביטי (JEVITY)

מזון המיועד לספק תזונה מלאה ומאוזנת (בתוספת סיבים תזונתיים). הוא מיועד להזנה גם בצינורית. הוא אינו מתוק, לכן מומלץ במצבים של הפרעות בחוש הטעם. ניתן לגוונו, למשל על ידי תוספת של וניל, נס קפה, קקאו ופטל, וכן להמתיקו בסוכר או בממתיק מלאכותי. הוא משווק בבקבוק RTH של 1 ליטר. ב-100 מ"ל יש 106 קלוריות ו-4.4 גר' חלבון. אין בו גלוטן, והוא מתאים למי שסובל מאי-סבילות ללקטוז.


ג'ביטי פלוס (JEVITY PLUS)

מזון המיועד לספק תזונה מלאה ומאוזנת. הוא עשיר בקלוריות, ויש בו שילוב ייחודי של סיבים תזונתיים מסוג F0S. הוא מתאים להזנה בצינורית וגם למטופלים העשויים לסבול מתת-תזונה. ב-100 מ"ל יש 150 קלוריות וכ-6.4 גר' חלבון. ללא גלוטן. מתאים לבעלי אי-סבילות ללקטוז.


אימפקט (IMPACT)

פורמולה ייעודית, מרוכזת בקלוריות ובחלבון ומועשרת בארגינין, בנוקליאוטידים ובאומגה 3. היא מיועדת למטופלים המועמדים לניתוח במערכת העיכול או באזור הראש והצוואר, וניתנת לשם שיפור תפקוד מערכת החיסון ומניעת סיבוכים לאחר הניתוח. היא מיועדת להזנה מלאה או כתמיכה תזונתית. אין בה גלוטן, היא דלת לקטוז (מתאימה למי שסובל מאי-סבילות ללקטוז), וטעמה טרופי. באריזה של 237 מ"ל יש 334 קלוריות ו-18 גר' חלבון.


תכשירי הזנה מיוחדת במצב של תת-ספיגה (נדרשת המלצה של תזונאית קלינית)

ויטל 1.5 קק"ל (VITAL 1.5 Kcal)

מזון נוזלי, מלא ומאוזן, טעמו וניל, הוא עשיר בקלוריות ומבוסס על חלבון המפורק חלקית. בבקבוק של 200 מ"ל יש 300 קלוריות ו-13.5 גר' חלבון. ללא גלוטן. מתאים לבעלי אי- סבילות ללקטוז.


פרטיב (PERATIVE)

מזון נוזלי, מלא ומאוזן, עשיר בקלוריות, בחלבון המפורק חלקית ובארגינין. מיועד לסובלים מעקה )סטרס( בשל פצעי לחץ ופציעות לאחר ניתוח. בבקבוק RTH של 500 מ"ל יש 650 קלוריות וכ-33.5 גר׳ חלבון. ללא גלוטן. מתאים לבעלי אי-סבילות ללקטוז, וטעמו ניטרלי.


פפטמן PEPTAMEN AF) AF)

מזון נוזלי מפורק חלקית, מלא ומרוכז מאוד בקלוריות ובחלבון, מועשר בשמן דגים ובסיבים פרה-ביוטיים. הוא מיועד למי שסובל מתת-ספיגה, והוא מתאים כתמיכה תזונתית או כתכשיר הזנה מלאה בצינורית או דרך הפה. הוא איזו-אוסמוטי, אין בו גלוטן, הוא דל לקטוז וחסר טעם. באריזה של 250 מ"ל יש 300 קלוריות ו-19 גר' חלבון.

פפטמן פרה-ביו (PEPTAMEN PRE-BIO)

מזון נוזלי, מפורק חלקית, מלא ומאוזן. הוא מיועד למי שסובל מתת-ספיגה, אידיאלי כתוספת או כתחליף למזון מלא. הוא מיועד להזנה בצינורית או בשתייה בתוספת סיבים פרה-ביוטיים. טעמו וניל (טעם משופר), אין בו גלוטן, והוא דל לקטוז. באריזה של 250 מ"ל יש 250 קלוריות ו-10 גר' חלבון.


אבקת העשרה

האבקה מתאימה כתוספת לתפריט מלא ומאוזן.

אבאונד (Abound)

אבקה להכנת משקה, המיועדת להשלים את התזונה במצבים של תמיכה באיחוי פצעים או בבנייה של מסת גוף כחוש. היא בטעם תפוז, ויש בה 89 קלוריות, 7.4 גר' ארגינין, 7.4 גר' גלוטמין ו-1.3 גר' HMB (ללא גלוטן). המינון המומלץ הוא 2 שקיות ביום כתוספת לתפריט מלא ומאוזן.


אבקות להעשרת מזון בקלוריות ובחלבון

האבקות מתאימות להשלים תזונה רגילה (משלבים אותן בתפריט היומי).

אבקות להכנת שייקים מועשרים או להעשרת מזון (תוספת)

 • מילשייק (Mealshake), הדסה שייק (Hadassa Shake), איזי שייק (Easy Shake) - תכשירי העשרה באבקה במגוון טעמים. ניתן להוסיף את האבקות למים, לחלב, למיץ או למאכלים נוזליים, כגון מוצרי חלב, שמנת, דייסה ועוד. יש אבקות בטעם ניטרלי אם רוצים לשלבן במאכלים מלוחים או במאכלים שאינם מתוקים.

 • הדסה לאנץ' (Hadassa Lunch), הדסה לאנץ' פלוס (Hadassa Lunch Plus), אבקת מיד-דיי (Mid-Day) - תכשירי העשרה באבקה בטעם ניטרלי (פרווה). ניתן לשלב את האבקות במאכלים שונים, כגון מרק, פירה, קציצות, ספגטי ברוטב, פשטידות ועוד, בלי לשנות את טעמם או את מרקמם. במנה של 4 כפות מדידה יש כ-400 קלוריות ו-20 גר' חלבון (הדסה לאנץ' פלוס) או כ-400 קלוריות ו-10 גר' חלבון (אבקת מיד-דיי או הדסה לאנץ').

 • פודימיקס 360 (360 Pudimix), פודימיקס 475 (475 Pudimix) - את תכשירי פודימיקס ניתן להכין על בסיס מים או חלב. במנה של 3 כפות אבקה ו-100 מ"ל נוזלים יש 360 קלוריות ו-13 גר' חלבון (פודימיקס 360) או 475 קלוריות ו-16.5 גר' חלבון )פודימיקס 475(. האבקה במגוון טעמים: וניל, שוקו, קפה, תות ובננה.


אבקות להעשרת מזון בקלוריות (על בסיס פחמימות)

הדסה קלורי (Hadassa Calorie), הדסה ג'וס (HadassaJuice), איזי קלורי (Easy Calorie) - אלו סוגי סוכר שמתיקותם קטנה פי-5 מהסוכר הרגיל, אולם ערכם התזונתי זהה, לכן ניתן להכפיל ב-5 את התמורה הקלורית של הסוכר. ניתן להשתמש בכמויות גדולות כתחליף המתקה בדייסה, במזונות נוזליים או נוזליים למחצה, חמים או קרים. תכשירים אלו הם פרווה.

להלן מידות ההמרה (המרה של סוכר רגיל בסוכר של הדסה): כפית סוכר (20 קלוריות) = 5 כפיות איזי קלורי או הדסה קלורי (100 קלוריות).


אבקות חלבון

יש כמה סוגים של אבקות חלבון, חלק מהן על בסיס חלבון מי גבינה (חלבי), וחלק מהן על בסיס חלבון סויה וחלבון ביצה (פרווה). כל האבקות הן מקור יעיל להעשרת המזון בחלבון. ניתן להוסיפן למשקאות ולמאכלים קרים ופושרים, כגון חלב, משקה חלב, מרק, דייסה, פודינג, מחיות ורטבים. כמות האבקה המומלצת לנפח נוזל מצוינת על האריזה. להלן דוגמאות לאבקות חלבון: חלבון מי גבינה של הדסה (Hadassa Whey) - יש חמישה טעמים, חלבון ביצה של הדסה (Hadassa Egg) בטעם ניטרלי, חלבון סויה של הדסה (Hadassa Soy) בטעם ניטרלי ובטעם וניל ואיזי וי (Easywhey) בטעם ניטרלי.

חשוב לעקוב אחר תפקוד הכליות בזמן צריכת מזון המועשר בחלבון כי צריכת חלבון מוגברת עלולה להעמיס על הכליות ולפגוע בתפקודן.


מסמיך מזון

התכשיר הוא אבקה להסמכת נוזלים עד מרקם של פודינג. הוא מסמיך מאכלים קרים וחמים, ואינו משנה את צבעו של המזון ואת טעמו. הוא מתאים למי שסובל מבעיית בליעה. להלן כמה דוגמאות: ת'יק אנד איזי (Thick & Easy), איזי ת'יקנר (Easy thickener), מסמיכים של הדסה.


מתכוני מזון מועשר

פודינג רב-חלבון

200 קלוריות, 12 גר' חלבון

מצרכים:

 • 1/4 כוס חלב
 • 50 גרי גבינה לבנה
 • 10 גרי אבקת פודינג
 • 10 גרי אבקת ג'לי
 • 5 גרי אבקת חלב
 • 10 גר' סוכר


אופן ההכנה:

מערבבים היטב ומגישים קר.


פודינג גבינה סמיך

250 קלוריות, 15 גר' חלבון

מצרכים:

 • 1/2 קופסת גבינה לבנה (אפשר גם קוטג') 5% שומן (125 גר')
 • 1/2 כוס גלידת וניל
 • 1/2 גביע גילי מוכן


אופן ההכנה:

מערבבים היטב ומגישים קר.


פנקייק

כ-255 קלוריות, כ-39 גר' פחמימות, כ-8 גר' חלבונים, כ-7.5 גר' שומנים מצרכים (6 מנות, 2 יחידות פנקייק למנה):

 • 2 כוסות קמח תופח
 • 1/2 כוס אנשור פלוס בטעם וניל
 • ביצה אחת
 • 2 כפות שמן


אופן ההכנה:

מערבבים את כל המצרכים יחד עד שנוצרת תערובת במרקם חלק ואחיד. בעזרת כף יוצקים מעט מהתערובת למחבת חמה, מטגנים קלות משני הצדדים ומניחים על נייר סופג. מגישים חם (אפשר להוסיף סירופ מייפל וכדור גלידת וניל).


המתכונים שלהלן ניתנו באדיבות חברת אבוט, ואין לפרסמם ללא קבלת אישור החברה:

בננה שייק

כ-505 קלוריות, כ-16 גר' חלבון

מצרכים:

 • בקבוק אחד של אנשור פלוס בטעם וניל (מקורר היטב)
 • 1/2 כוס גלידה בטעם וניל
 • 1/2 בננה חתוכה
 • 1/2 כפית תמצית בטעם שקדים


אופן ההכנה:

שמים את כל המצרכים במערבל מזון (מיקסר), טוחנים עד שנוצר מרקם חלק ומגישים קר.


מילקשייק פירות

כ-390 קלוריות, כ-13 גר' חלבון

מצרכים:

 • בקבוק אחד של אנשור פלוס בטעם וניל (מקורר היטב)
 • 1/2 כוס פירות טריים או קפואים (בננה, אפרסק, תותים וכד')


אופן ההכנה:

מערבבים את המצרכים במערבל מזון עד שנוצר המרקם הרצוי ומגישים קר.


משקה שוקולד

כ-400 קלוריות, כ-13 גר' חלבון

מצרכים:

 • בקבוק אחד של אנשור פלוס בטעם שוקולד
 • כף קפה נטול קפאין
 • כף סוכר
 • 1/4 כפית תמצית וניל
 • 1/8 כפית קינמון טחון


אופן ההכנה:

מערבבים את כל המצרכים בסיר קטן או בכוס המתאימה לחימום במיקרוגל. מחממים עד לטמפרטורה המתאימה להגשה (אין להרתיח). בוחשים היטב לפני ההגשה.


מאפין בטעם תפוח

כ-120 קלוריות, כ-3.5 גר' חלבון במנה (מאפין אחד)

מצרכים (15 יחידות):

 • כוס קמח
 • 1/3 כוס סוכר חום
 • 1/2 1 כפיות אבקת אפייה
 • כוס תפוח מקולף ומגורר (בפומפייה)
 • 1/2 כפית סודה לשתייה
 • 1/2 כוס מיץ תפוחים
 • 1/2 כפית קינמון טחון
 • ביצה אחת
 • 2 כוסות דגנים (שיבולת שועל, קורנפלקס וכד')
 • 1/2 1 כוסות אנשור פלוס בטעם וניל


אופן ההכנה:

מחממים תנור לטמפרטורה של 200 מעלות. בקערה אחת מערבבים את הקמח, את אבקת האפייה, את הסודה לשתייה ואת הקינמון הטחון. בקערה אחרת מערבבים דגנים, אנשור פלוס וסוכר. מניחים את התערובת 5 דקות, ולאחר מכן מוסיפים את התפוח המגורר, את הביצה ואת מיץ התפוחים. יוצקים את התערובת לקערת הקמח ומערבבים. משמנים תבנית שקעים וממלאים כל שקע בתערובת עד גובה של 2/3 השקע. אופים -20 18 דקות או עד שהמאפים בצבע חום-זהוב. מגישים חם.


מרק דלעת במרקם שמנת

כ-260 קלוריות, כ-8 גר' חלבון במנה

מצרכים (4 מנות):

 • כף חמאה
 • 2 כוסות בצל קצוץ
 • 1/2 כוס סלרי קצוץ
 • 2 כפיות אבקת מרק בטעם עוף (פרווה)
 • 1/2 כפית ג׳ינג׳ר טחון
 • 1/4 כפית פלפל שחור
 • 2 בקבוקי אנשור פלוס וניל
 • 300 גר' דלעת מבושלת


אופן ההכנה:

ממיסים את החמאה בסיר בינוני, ולאחר מכן מוסיפים בצל, סלרי, אבקת מרק, ג׳ינג׳ר ופלפל שחור. מטגנים קלות עד שהבצל והסלרי מתרככים. מעבירים את התערובת למערבל מזון, מוסיפים אנשור פלוס ודלעת מבושלת ומערבבים עד שנוצר מרקם אחיד וחלק. מחזירים את התערובת לסיר ומחממים עד לטמפרטורה המתאימה להגשה (אין להרתיח).


להלן הנחיות בנוגע לאופן השימוש במוצרי אנשור פלוס:

 • יש לחמם את המוצר לאט ואין להרתיח אותו.
 • יש להפחית את כמות הסוכר במתכון שיש בו סוכר אם משלבים אנשור פלוס.
 • יש להוסיף אנשור פלוס, ולאחר מכן יש להוסיף סוכר ככל הנדרש (עד ליחס הנכון).
 • ניתן להקפיא אנשור פלוס כרכיב בפני עצמו.


המתכונים שלהלן ניתנו באדיבות חברת הדסה ביימל - רוקחות וטבע בע״מ, ואין לפרסמם ללא קבלת אישור החברה:

לביבות גבינה מועשרות

מצרכים (30 מנות):

 • 250 גר' גבינה לבנה רכה 5%
 • 3 כפות קמח תופח
 • 3 כפות סוכר
 • 2 ביצים
 • 1/2 שקית סוכר וניל
 • 8 כפות מדידה של אבקת השייק של הדסה בטעם וניל
 • שמן לטיגון


אופן ההכנה:

מערבבים את כל החומרים, חוץ מהשמן, בקערה עד שנוצרת תערובת אחידה. מחממים שמן (כף אחת) במחבת טפלון, ובעזרת כף (התערובת נוזלית) יוצרים לביבות על המחבת. מכסים את המחבת בזמן הטיגון ומטגנים על אש בינונית-נמוכה: כך הלביבות לא יישרפו ויהיה קל להפוך אותן. לאחר שהלביבות תופחות מעט ונוצרות בועות על פני השטח, יש להפוך אותן ולטגן אותן טיגון קצר.


מאפין מועשר

מצרכים (10 יחידות):

 • ביצה גדולה אחת
 • 1/2 כוס סוכר
 • 25 גר' חמאה מומסת או שמן קוקוס
 • 2 כפות שמן קנולה
 • 1/2 כוס חלב או חלב סויה
 • 1/4 כפית תמצית וניל
 • כוס קמח תופח
 • 10 כפות מדידה של אבקת השייק של הדסה בטעם וניל


אופן ההכנה:

מערבבים (במערבל מזון או במטרף) את הביצה, את הסוכר, את החמאה (או השמן), את החלב ואת תמצית הווניל כ-3 דקות. מוסיפים את הקמח ואת אבקת השייק וממשיכים לערבב עד שנוצרת תערובת אחידה. יוצקים לתבנית שקעים מרופדת בגביעי נייר - בסך הכול 10 יחידות.


חביתה מועשרת

מצרכים:

 • ביצה אחת
 • כפית שמן לטיגון
 • כף מדידה של אבקת הדסה לאנץ'


אופן ההכנה:

מערבבים את האבקה ואת הביצה עד שכל האבקה נמסה ומטגנים במחבת חמה ומשומנת.


מרק מועשר

מצרכים:

 • קערית מרק (250 מ"ל) חם - ניתן להשתמש במרק מכל סוג
 • 2 כפות מדידה של אבקת הדסה לאנץ'


אופן ההכנה:

מערבבים את האבקה ואת המרק החם עד שכל האבקה נמסה.


פירה מועשר

מצרכים:

 • 6 כפות פירה חם
 • 2 כפות מדידה של אבקת הדסה לאנץ'


אופן ההכנה:

מערבבים את האבקה בפירה החם עד שכל האבקה נמסה.


המתכונים שלהלן ניתנו באדיבות חברת איזי ליין, ואין לפרסמם ללא קבלת אישור החברה:

חביתת עשבי תיבול ובצל

מצרכים (2 מנות):

 • 3 ביצים
 • בצל בינוני
 • 1/2 כוס פטרוזיליה קצוצה
 • 45 גר' (3 כפות) אבקת מיד-דיי
 • כפית שמן קנולה
 • מלח ופלפל לפי הטעם


אופן ההכנה:

טורפים את הביצים בקערה ומוסיפים את האבקה, את המלח והפלפל. לאחר מכן מוסיפים גם את הפטרוזיליה ומערבבים היטב. חותכים את הבצל לקוביות ומטגנים במחבת משוחה בשמן עד שהוא נעשה זהוב. יוצקים את תערובת הביצים למחבת ומטגנים עד שהחביתה נעשית שחומה.

בטבלה שלהלן מפורט הסימון התזונתי של רכיבי המתכון:עוגת ביסקוויטים

מצרכים (9 מנות):

 • 250 גרי ביסקוויטים בסגנון "פתי בר"
 • 45 גר' (3 כפות) אנין (אבקה עשירה בקלוריות ובחלבון)
 • שקית סוכר וניל
 • מכל שמנת מתוקה להקצפה
 • תבנית אלומיניום (בגודל "חמגשית")
 • כפית קפה נמס


אופן ההכנה:

מקציפים שמנת מתוקה ומוסיפים סוכר וניל ואנין. בצלחת עמוקה מערבבים מים חמים וכפית קפה נמס. טובלים את הביסקוויטים בקפה ומסדרים בתחתית התבנית. יוצקים מחצית מתערובת הקרם על הביסקוויטים. מניחים שכבה נוספת של ביסקוויטים טבולים בקפה, ומעליהם יוצקים את שאר שכבת הקרם.

בטבלה שלהלן מפורט הסימון התזונתי של רכיבי המתכון:


המלצות תזונה לתקופה שלאחר הטיפולים ולאורח חיים בריא

קיים קשר בין מחלות סרטן מסוימות ובין אורח חיים לקוי ותזונה שאינה בריאה. עם זאת יש מחלות סרטן רבות שהגורמים להן אינם ידועים או לא נבדקו.

לאחר סיום הטיפולים וההתאוששות רצוי לאמץ המלצות לאורח חיים בריא, ובהן תזונה מאוזנת, פעילות גופנית ושמירה על משקל גוף תקין. ההמלצות מתפרסמות ומתעדכנות לעיתים קרובות על ידי ארגונים בין-לאומיים לחקר הסרטן, כגון המוסד האמריקני לחקר הסרטן (IARC). מטרת ההמלצות היא הפחתת הסיכון לחלות במחלת סרטן שונה מהמחלה שבה חלית, ובמחלות כרוניות נפוצות אחרות, ובהן סוכרת, יתר לחץ דם, שומנים גבוהים בדם ועוד, ולהפחתת הסיכון להישנות חלק ממחלות הסרטן. המעבר לאורח חיים בריא הוא אפשרי ומעשי, מתאים לכל גיל וניתן למימוש לאורך זמן.

להלן עיקרי ההמלצות לאורח חיים בריא:

 1. יש לשמור על משקל גוף נמוך ככל האפשר, אך לא להיות בתת-משקל. שמירה על משקל גוף תקין חשובה ביותר כדי להפחית את הסיכון לחלות בסוגי סרטן מסוימים ובמחלות כרוניות, כגון סוכרת ומחלות כלי הדם של הלב. ידוע כי משקל עודף מגביר מסלולים מטבוליים בגוף המעלים את הסיכון לחלות בסרטן, בעיקר סרטן המעי הגס, סרטן הלבלב, סרטן הרחם וסרטן השד.

 2. יש לבצע פעילות גופנית קלה (מתונה) לפחות 30 דקות מדי יום. הוכח שפעילות גופנית מסייעת בהפחתת הסיכון לחלות בסוגים מסוימים של מחלות הסרטן. נוסף למניעת השמנה פעילות גופנית מסייעת בחיזוק מערכת החיסון, בשמירה על מסת השריר, על מערכת העיכול ועל בריאות העצם, מונעת עייפות וחרדה, משפרת חיוניות ואיכות חיים ותורמת לאריכות ימים.
  יש להתייעץ עם הרופא המטפל לפני ביצוע פעילות גופנית.

 3. יש להימנע משתיית משקאות ממותקים ולהגביל את צריכתם של מזונות עתירי אנרגיה )בייחוד מזונות מעובדים שיש בהם תוספת סוכר, מעט סיבים או רמה גבוהה של שומן( כדי לסייע במניעת השמנת יתר ובהפחתת הסיכון לחלות בסרטן. שוקולד, למשל, הוא מזון עתיר אנרגיה, יש בו כ-550 קלוריות ל-100 גר'. לעומת זאת בתפוח עץ יש רק 50 קלוריות ל-100 גר'.

 4. יש לאכול מגוון מזונות מהצומח - ירקות, פירות, דגנים (רצוי מלאים) וקטניות. ביסוס התפריט היומי על מזונות ממקור צמחי מסייע בהפחתת הסיכון לחלות בסוגי סרטן רבים. נוסף על כך מזון מהצומח עשיר בוויטמינים ובמינרלים, המסייעים לתפקודו התקין של הגוף ולחיזוק מערכת החיסון. מזון המכיל סיבים קשור אף הוא להפחתת הסיכון לחלות. התפריט היומי המומלץ מורכב מ-2/3 של מזון מעולם הצומח ומ-1/3 של מזון מעולם החי.

 5. יש להגביל צריכה של בשר אדום (כגון בשר בקר, כבש או טלה) ולהימנע מצריכת בשר מעובד. מזון מעובד הוא מזון שעבר שימור, כגון עישון או המלחה, או מזון שנוספו לו חומרים משמרים. מחקרים מראים שצריכת בשר אדום מעלה את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס והחלחולת.

 6. יש להגביל שתיית משקאות אלכוהוליים - שני משקאות ליום לגבר ומשקה אחד לאישה. מומלץ שלא לצרוך אלכוהול כלל כדי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן. נמצא שצריכת אלכוהול גורמת לעלייה בסיכון לחלות בכמה מחלות סרטן, כגון סרטן הפה, הלוע, השד, הכבד והמעי הגס. אלכוהול הוא קטלני במיוחד אם צורכים אותו וגם מעשנים.

 7. יש להגביל את הצריכה של מזון מלוח ושל מזון שעבר המלחה (עם מלח או נתרן). צריכת יתר של מלח מזיקה לבריאות, מעלה את הסיכון לחלות בסרטן הקיבה וגורמת ליתר לחץ דם.

 8. אין לצרוך תוספי מזון כדי להגן על הגוף מפני מחלות סרטן. כדי להפחית את הסיכון לחלות בסרטן יש לאמץ תזונה מאוזנת ומגוונת. תפריט עשיר ומגוון הוא תפריט שיש בו מרכיבים טבעיים שאינם מצויים בתוספי מזון, כגון סיבים, ויטמינים ומינרלים.


אם רוצים ליטול תוספי מזון, מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.

באתר עמותת עתיד – עמותת הדיאטנים והתזונאים בישראל – אפשר למצוא רשימת תזונאיות ותזונאים בעלי ידע מקצועי וניסיון קליני בתחום האונקולוגיה, אשר נותנים מענה תזונתי בבתי החולים, בקופות החולים ובאופן פרטי.

מערך המידע, הסיוע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

למידע על מערך התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן
מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
כתיבה ועדכון:
יעל שפאץ, תזונאית קלינית מוסמכת, המכון האונקולוגי, המרכז הרפואי על שם שיבא, תל השומר.
מאי 2023
מידע מפורט על התרופות המוזכרות בחוברת זו ניתן למצוא בעלונים במופיעים באתר משרד הבריאות.
החוברת מספקת מידע בלבד, והתכנים בה אינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחים בכל תחום. אם יש בעיה רפואית כלשהי, יש לפנות לרופא. 
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.