לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

טיפול בקרינה (רדיותרפיה) למוח

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
טיפול בקרינה (רדיותרפיה) למוח
הקרנות פרוטונים
רדיותרפיה (קרינה) לאזור הראש והצוואר
טיפול בקרינה לאזור השד
רדיותרפיה לריאה ולבית החזה
רדיותרפיה באזור האגן (טיפול בקרינה באזור האגן או החלחולת - רקטום)
טיפול בקרינה לאזור הבטן העליונה, הושט והקיבה
טיפול בקרינה (רדיותרפיה) לבלוטת הערמונית
מידע על המעון ע"ש צ'ארלס קלור
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

 

מבוא

מהו טיפול בקרינה?

מתי ניתן הטיפול?

תכנון הטיפול

מכשיר הקרינה

מהלך הטיפול

הרגשתך במהלך הטיפול

תופעות לוואי

התפקוד המיני

בתום הטיפול

מערך הסיוע, המידע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

גידולים במוח עלולים לשבש את שיקול הדעת והתגובה המוטורית בזמן נהיגה. אי לכך בחלק גדול מהמקרים מומלץ להימנע מנהיגה לתקופה ממושכת. יש להיוועץ ברופא המטפל בכל הקשור לנהיגה.


                         

מבוא

המידע המובא בהמשך עוסק בטיפול בקרינה הניתן למוח, ומטרתו לשפוך אור על הטיפול, תופעות הלוואי וההתמודדות. עם זאת, מידע זה הוא כללי בלבד, ורק הצוות הרפואי המטפל בך ומכיר היטב את פרטי הרקע הרפואי שלך ואת נתוני מחלתך, יכול לייעץ לך בכל הנוגע לטיפול.

המידע המובא בהמשך אינו מתייחס לטיפולים קרינתיים סטריאוטקטיים (רדיו-כירורגיה, radiosurgery stereotactic - SRS) שניתנים במקרים מסוימים כאשר יש גרורות בודדות במוח. למידע על סוג קרינה זה ניתן לפנות לצוות הרפואי ביחידת הקרינה.

 

מהו טיפול בקרינה?

טיפול בקרינה (רדיותרפיה) הוא טיפול העושה שימוש בקרינה מייננת בעלת אנרגיה גבוהה שנועדה להרוס גידולים ממאירים (סרטניים). הקרינה חודרת לאזור הגידול ופוגעת בתאים הסרטניים.

הטיפול בקרינה פוגע בתאים בזמן התחלקותם. מכיוון שהתאים הסרטניים מתחלקים במהירות, הקרינה פוגעת בהם ומונעת את התפשטותם. גם התאים הבריאים נפגעים מהקרינה, אך מאחר שהם תאים שלמים ונורמליים, מרביתם מתאוששים לאחר הקרינה ומתחדשים.

כדי להפחית ככל האפשר את הנזק לתאים הבריאים, טיפול בקרינה מתבצע רק לאחר תכנון מדוקדק, המצמצם את חשיפת התאים הבריאים לקרינה, ומכוון את מלוא מנת הקרינה לאזור שבו נמצאים תאים סרטניים.

ייתכן כי הרופא המטפל ימליץ לך על טיפול כימי יחד עם הטיפול בקרינה. במקרים אלו יינתן על כך מידע בנפרד.

באתר ניתן למצוא מידע רב על מחלות הסרטן והטיפולים, וכן מילון מונחים באונקולוגיה. ניתן להזמין מהאגודה גם חוברות מודפסות המספקות מידע, תמיכה ודרכי התמודדות בנושאים הקשורים למחלת הסרטן. בכל שאלה, או לקבלת מידע או חוברת ללא תשלום, ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל': 1-800-599-995.


מתי ניתן הטיפול?

הטיפול ניתן לרוב מדי יום, חמישה ימים בשבוע, בהתאם למינון שקבע הרופא במכון הקרינה. משך מתן הקרינה קצר מאוד, אך לרנטגנאי הריפוי נדרש זמן כדי למקם במדויק את מכשיר הקרינה באזור המתאים בגוף. השהייה בחדר הטיפול נמשכת לרוב 20-5 דקות. הטיפול עצמו נמשך 5-1 דקות, בהתאם לטיפול ולמכשיר.

סדרת טיפולים כוללת לרוב בין 5 ל30- טיפולים, המתפרשים על פני 6-1 שבועות. טיפולים בקרינה אינם ניתנים בסופי שבוע ובחגים, למעט במקרים דחופים.

במידת האפשר, ניתן לתאם את שעת הטיפול בהתאם לנוחותך, ובהתחשב בסדר היום שלך. תיאום שעת הטיפול נעשה מול רנטגנאי הריפוי.

מומלץ להגיע לטיפולים הראשונים בלוויית אדם קרוב, עד שיתבררו השפעות הטיפול וההרגשה אחריו. ייתכן שגם בהמשך יהיה צורך בליווי.

חשוב לשמור על רצף הטיפול. אם מסיבה כלשהי אין ביכולתך להגיע לטיפול שנקבע, יש לעדכן את צוות מכון הקרינה. רצוי מאוד לא לדחות ולא להחסיר ימי טיפול.

תכנון הטיפול

טרם הטיפול בקרינה תיערך פגישה עם הרופא. במהלך הפגישה יסביר הרופא על תהליך הטיפול ועל תופעות הלוואי. המטופל יתבקש לחתום על טופס הסכמה מדעת, שבו הוא מעניק את הסכמתו לצוות הרפואי לבצע את הטיפול.

השלב הבא הוא תהליך של תכנון הטיפול (סימולציה). הכוונה היא לדמות את הטיפול העתידי. הסימולציה נעשית באמצעות מכשיר מיוחד הנקרא סימולטור או CT סימולטור. המכשיר מבצע צילום CT של האזור המטופל, ומאפשר תכנון ודיוק בכיוון ובמינון הקרינה.

חלק מתהליך תכנון הטיפול באזור המוח כולל בניית מסכה מפלסטיק המותאמת למידות הראש. המסכה משמשת קיבוע ותמיכה יציבה לראש, בשל הקושי להחזיק אותו ללא תזוזה למשך זמן הטיפול, מה שמסייע בווידוא דיוק טיפול מרבי. מסכה זו תלווה אותך לאורך כל הטיפול העתידי.


בניית המסכה נעשית באמצעות הנחת לוח פלסטיק גמיש וחמים, ולעיתים אף רטוב, על הפנים והראש.
החומר שממנו עשוי הלוח יתעצב בתוך כמה שניות על פי תבנית הראש האישית שלך. ניתן להמשיך ולנשום באופן רגיל.

ביום תכנון הטיפול יש לשכב כשהמסכה מורכבת על הראש במשך כל זמן התכנון. הרנטגנאי יבצע את המדידות הדרושות ויסמן על פני המסכה את אזור הטיפול, כדי שניתן יהיה לשחזר את המיקום המדויק בזמן הטיפולים. הסימנים הנחוצים לצורכי הטיפול יסומנו על פני המסכה. תהליך בניית המסכה נמשך כחמש דקות, ואילו תהליך התכנון (סימולציה) נמשך כ-30 עד 60 דקות, שבמהלכן תידרש לשכב באותה תנוחה כשהמסכה לראשך. מומלץ לגשת לשירותים לפני תחילת התכנון.

ייתכן כי הרופא המטפל בך יבקש שבמהלך הסימולציה תבוצע הזרקת חומר ניגודי. במקרים אלו יש להגיע בצום של 3 שעות ועם בדיקת קריאטנין עדכנית.

הטיפול יתחיל רק לאחר שהצוות ישלים את החישובים ואת תוכנית הטיפול. יש מקרים שבהם יש צורך לשנות במהלך הטיפול את תוכנית הטיפול. ייתכן שתתבקש לבקר שוב בחדר הסימולציה לצורך קביעת המשך הטיפול. שינויים אלה מקובלים ואינם מעידים על שיבוש בטיפול.

ביום הסימולציה מומלץ להגיע:

 • בחולצה ללא צווארון (למשל, חולצת טריקו).
 • ללא שרשראות או עגילים.
 • בבגדים נוחים, שעשויים להתלכלך מעט.


 

מכשיר הקרינה

טיפול בקרינה ניתן באמצעות מכשיר המפיק קרינה בעלת עוצמה גבוהה. רוב הטיפולים במכון האונקולוגי ניתנים על ידי מכשיר הנקרא "מאיץ קווי". מכשיר זה יוצר אלומת קרינה בעלת גבולות חדים, כושר חדירות רב לעומק הרקמות וקצב קרינה מהיר המאפשר זמן טיפול קצר.

מכשירי הקרינה ממוקמים בתוך חדרים מיוחדים, בעלי קירות עבים מאוד ובלתי חדירים לקרינה, כדי להגן על הסביבה.
טכניקות קרינה

כל הטיפולים מתוכננים באופן תלת-ממדי באמצעות מכשיר CT. על סמך נתונים קליניים הדמייתיים הרופא מחליט אם יש להשתמש בשדות סטטיים, כלומר בקרינה נרחבת, או בשיטות טיפול חדשניות ותלת-ממדיות כמו IMRT ו-VMAT:

IMRT - Intensity Modulated Radio Therapy - קרינה מותאמת בעצימות משתנה היא שיטה המאפשרת מתן קרינה בעוצמות שונות בכל שדה קרינה. למשל כאשר מחליטים לטפל בקרינה בכלל המוח. אלומות הקרינה מכוונות בהתאמה מדויקת לאזור שרוצים לטפל בו.

VMAT - Volumetric Modulated Arc Therapy - שיטה זו היא שכלול של שיטת IMRT. הקרינה מתבצעת באמצעות קשתות הנוצרות על ידי רוטציה של ראש המאיץ.


שתי השיטות הללו מבוססות על כך שהרופא קובע את המנות של הקרינה לגידול הסרטני ולאיברים הסמוכים, ואילו מערכת התכנון קובעת את פיזור הקרינה על פי דרישות הרופא ובאופן היעיל ביותר.

לטיפול בשיטות מתקדמות אלה יש צורך במאיץ קווי משוכלל. בראש המאיץ ישנם עלעלים (מעין דסקיות) הנמצאים בתנועה מתמדת ומשנים את מקומם בזמן הטיפול. באופן זה ניתנות מנות שונות לגידול הסרטני ולרקמות הבריאות, בדיוק רב יותר ובתכנון מתוחכם אף יותר מזה שניתן להשיג בשיטות התלת-ממד בלבד.

בתהליכים מוחיים גרורתיים נרחבים משתמשים בשדות סטטיים שיקרינו את כלל המוח. אם תהליכים אלו אינם מערבים את אזור ההיפוקמפוס (מרכז במוח האחראי על זיכרון וקוגניציה), הרופא יכול להחליט להשתמש בקרינה כלל-מוחית בשיטת Hypocampal Sparing IMRT. בשאר הגידולים הרופא קרוב לוודאי יעדיף לבחור שיטות קרינה כמו IMRT או VMAT כדי להפחית מינוני קרינה לאזורים מסוימים בתוך המוח או מחוצה לו – למשל לעיניים.


מהלך הטיפול

בחדר הטיפול יש מיטת טיפול ומכשיר קרינה. לשם קבלת הטיפול תתבקש לשכב על המיטה בתנוחה זהה לזו ששכבת בה במהלך הסימון. הרנטגנאי ירכיב את המסכה שנבנתה עבורך במשך כל הטיפולים. מכשיר הקרינה יכוון לאזור הטיפול. כיוון המכשיר נמשך לעיתים זמן רב יותר מהטיפול עצמו, אולם זהו תהליך חשוב ביותר. כשרנטגנאי הריפוי יהיה מרוצה מהתנוחה, הוא יעזוב את החדר, יבצע מעקב אחר צילומי הטיפול כדי לוודא כי הקרינה ניתנת במדויק על פי תוכנית הטיפול למקום הגידול, ורק אז יפעיל את המכשיר מבחוץ. במשך הזמן הקצר של הטיפול (כמה דקות) הוא ישגיח עליך דרך טלוויזיה במעגל סגור.

טיפול בקרינה אינו גורם לכאב ודומה לצילום רנטגן שגרתי, ולכן בזמן הטיפול לא תחוש דבר. חשוב לא לזוז, אך ניתן לנשום באופן רגיל.

אין להפסיק טיפולים רפואיים קודמים בזמן הטיפול בקרינה. עליך להתייעץ עם הצוות המטפל בנוגע לכל שאלה בנושא זה.

טיפול בקרינה אינו גורם לך 'לפלוט' קרינה רדיואקטיבית, שכן מקור הקרינה נותר במכשיר. ניתן לשהות בחברת אנשים, כולל ילדים ונשים בהיריון, במהלך תקופת הטיפולים ולאחר סיומם.


במהלך תקופת הטיפולים בקרינה עליך להיבדק על ידי רופא או אחות בהתאם להנחיות המחלקה. הצוות הרפואי יעדכן אותך לגבי תדירות הבדיקות והביקורים המתוכננים.

מרבית המידע חדש עבורך, לכן אל תחשוש אם שכחת פרט כלשהו או הסבר מסוים. תמיד תוכל לשאול שוב ולקבל הסבר נוסף.

הרגשתך במהלך הטיפול

הטיפול בקרינה אינו גורם לכאב ודומה לצילום רנטגן שגרתי. כתוצאה מהטיפול בקרינה ייתכנו תופעות לוואי שונות, כגון עייפות. לרוב תופעות אלו חולפות במהלך הטיפול או בתוך כמה ימים או שבועות מעטים לאחר סיום הטיפול. ישנם גם חולים המדווחים כי הטיפולים בקרינה לא גרמו להם כל תסמינים. מסיבה זו, תחושותיך האישיות הן המדד הטוב ביותר למידת החומרה של תופעות הלוואי. מטופלים רבים מסוגלים להמשיך ולנהל אורח חיים רגיל במשך תקופת הטיפול בקרינה, ובכלל זה פעילויות שגרתיות ומפגשים חברתיים. יש חולים הזקוקים למנוחה רבה יותר, בשל העייפות הנגרמת מהטיפול בקרינה.

תופעות לוואי

טיפול בקרינה עלול להיות מלווה בתופעות לוואי כלליות, כגון עייפות ושינויים בעור, וכן בתופעות לוואי מקומיות הקשורות ישירות לאזור הקרינה. תופעות הלוואי תלויות בגורמים שונים הקשורים לטיפול בקרינה, בהם מיקום האזור המטופל, מינון הקרינה, המצב הבריאותי של המטופל וטיפולים נוספים שהוא קיבל בעבר או מקבל בהווה.

תופעות הלוואי מופיעות כשבועיים לאחר תחילת הטיפול, ורובן חולפות עם תום הטיפול או באופן הדרגתי זמן מה לאחריו. עם זאת, תופעות לוואי מסוימות עלולות להופיע חודשים ואף שנים לאחר הטיפול ולהישאר באופן קבוע.

הרופא והצוות המטפל יסבירו לך על תופעות הלוואי הצפויות, בהתאם לטיפול שתקבל, ועל האמצעים הקיימים לצמצומן. אלה הן חלק מתופעות הלוואי הנפוצות ביותר:


בצקת מוחית

קרינה לאזור הראש עלולה לגרום להתפתחות בצקת מוחית, וזו עלולה לגרום לתופעות לוואי השייכות למערכת העצבים, כגון כאבי ראש, התכווצויות, בחילות, הקאות, קשיים בהליכה וראייה מטושטשת. אם הופיע אחד מתסמינים אלו, דווח באופן מיידי לרופא או לאחות כדי שיוכלו להעריך את מצבך ולהעניק לך טיפול תרופתי במידת הצורך. במקרה של עילפון או אובדן הכרה יש לפנות מיידית לטיפול חירום בחדר מיון. אם מצבך מאפשר, עדיף לפנות לחדר המיון במרכז הרפואי שבו אתה מטופל. לאחר מכן, יש לדווח לצוות המטפל במכון הקרינה.


ירידה קוגניטיבית

ירידה קוגניטיבית מתבטאת בשינויים שונים בהתנהלות היומיומית, כגון בעיות זיכרון לטווח קצר או ארוך, חוסר ריכוז, איטיות בתגובה וכדומה. אלו עלולים להתפתח שבועות ואף חודשים מסיום הטיפול הקרינתי. יש להיוועץ עם הרופא האונקולוג הרדיותרפי לגבי טיפול תרופתי אפשרי כדי למזער או להפחית סיכון לירידה קוגנטיבית.


עייפות ותשישות

אחת מתופעות הלוואי השכיחות במהלך טיפול בקרינה היא עייפות. תחושת העייפות עשויה להתבטא בהרגשת חולשה כללית, חוסר אנרגיה לבצע פעילויות שונות, חוסר יכולת להתרכז ורצון לישון יותר מהרגיל.

תחושת העייפות עלולה להופיע כבר בתחילת הטיפול הקרינתי, אך בדרך כלל היא נעלמת בהדרגה לאחר סיום הטיפול. יש מצבים שבהם העייפות עשויה להימשך כמה חודשים.

דרכים להתמודדות עם עייפות ותשישות:

 • אם יש באפשרותך להמשיך באורח החיים הרגיל ובעבודתך הקבועה, רצוי לעשות זאת בהתאם ליכולותיך. עם זאת, אם יש באפשרותך לעבוד פחות שעות - ייתכן שהדבר יועיל להרגשתך. פעילות גופנית קלה, למשל הליכה, עשויה להעלות את רמות האנרגיה.
 • תכנן את משימותיך היומיות. בחר את המשימות החשובות ביותר ובצע אותן כאשר אתה חש פחות עייף.
 • תכנן זמן למנוחה קצרה במהלך היום. ייתכן שאם תלך לישון מוקדם יותר בערב או תתעורר מאוחר יותר בבוקר - הרגשתך תשתפר.
 • בקש את עזרת בני המשפחה בביצוע משימות בבית. אמץ תפריט יומי בריא ועשיר בקלוריות ובחלבונים.
 • יש להימנע מנטילת ויטמינים וצמחי מרפא דוגמת ,C ,E ,B6 B1 שהם אנטיאוקסידנטים. באופן תיאורטי הם יכולים לשבש את יעילות הקרינה. אין כל בעיה עם ויטמינים הנמצאים במזון, כמו בירקות ובפירות.
 • בקש את עזרת הרופא והאחות בטיפול בתסמינים נלווים, כגון כאב, קשיים בשינה ותחושת דיכאון. טיפול באלה עשוי לסייע גם בהקלת תחושת העייפות.
 • חשוב שתזונתך במהלך תקופת הטיפול בקרינה תהיה מאוזנת, וכדאי לשמור על משקל קבוע. אם אתה זקוק לעזרה בתכנון ארוחותיך, תוכל לפנות לתזונאי/ת.

באתר ניתן למצוא דף מידע בנושא התמודדות עם תשישות ועייפות. לקבלת חוברת מודפסת בנושא, ללא תשלום, אפשר לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל': 1-800-599-995


בחילה

הטיפול הקרינתי לראש עלול לגרום לעיתים לבחילות ו/או להקאות. בחילה עלולה להופיע כבר ביום הראשון לטיפול בקרינה. במקרה כזה עליך לפנות להתייעצות עם הרופא ו/או האחות לקבלת טיפול תרופתי.

שינוי בתפריט היומי יכול גם הוא להקל מעט, להלן כמה הצעות:

 • אכול ארוחה קלה לפני הטיפול.
 • אכול לעיתים קרובות ארוחות קטנות במהלך היום.
 • המעט בשתייה במהלך הארוחה, כדי להימנע מתחושת מלאות.
 • שתה בין הארוחות.
 • בחר במזונות שפחות גורמים לבחילה: מזון הנמצא בטמפרטורת החדר או מזון קר, מזונות יבשים כגון קרקרים או כעכים ("בייגלה").
 • הימנע מאכילת מאכלים חמים, מתובלים, שומניים, מטוגנים, מתוקים מאוד וחומציים (כגון תפוזים, אשכוליות או עגבניות).

באתר ניתן למצוא המלצות לתזונה לחולי סרטן. לחוברת מודפסת בנושא, ללא תשלום, אפשר לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל': 1-800-599-995


אדמומיות, גירויים, יובש או עיניים דומעות

ייתכן שיופיעו אודם, גירוי ויובש בעין או ריבוי דמעות אם העין נמצאת בשדה הקרינה או בסמוך לו. על המטופל לדווח על תופעות אלה לרופא ו/או לאחות. הטיפול בתופעות אלה יינתן בהתאם לחומרת הבעיה.


פטרת בריריות הפה

כיוון שאזור חלל הפה קרוב לאזור הקרינה, ומפני שטיפול בקרינה משולב לעיתים בטיפול תרופתי של סטרואידים, מומלץ להקפיד על היגיינת השיניים וריריות הפה.

לאחר ניקוי השיניים השגרתי מומלץ לשטוף את הפה עם אחת מהתמיסות הבאות:

 • תמיסה המכילה כפית סודה לשתייה וכשלושת רבעי כוס מים קרים. יש לשטוף את הפה ולגרגר עם תמיסה זו לעיתים קרובות, בעיקר לאחר ארוחות וצחצוח שיניים. לאחר מכן יש לשטוף את הפה במי ברז רגילים.
 • מי פה מסחריים (שאינם מכילים אלכוהול). אם מופיעה צריבה בפה - יש למהול את התכשירים במים.


נשירת שיער

כשבועיים עד שלושה שבועות מתחילת הטיפול הקרינתי תחל נשירת שיער באזור הקרקפת שבו מתבצע הטיפול. הנשירה תהיה חלקית או מלאה, בהתאם למינון הקרינה ולאזור בראש שמקבל את הטיפול. שאל את הרופא באילו אזורים בראש צפויה להופיע נשירה ומה תהיה חומרתה.

בדרך כלל תתחדש צמיחת השיער חודשיים עד ארבעה חודשים לאחר סיום הטיפול הקרינתי. עם זאת, השיער הצומח עלול להיות שונה במקצת בצבעו ובמבנהו, ולעיתים דליל מעט יותר בהשוואה לשיער שהיה קודם לטיפול. לעיתים צמיחת השיער לא תתחדש לצמיתות.

אם בכוונתך לרכוש פאה, מומלץ לעשות זאת בתחילת הטיפול, שכן אז קל יותר להתאים את צבע השיער והתספורת.

באתר ניתן לקרוא על נשירת שיער והמלצות להתמודדות. לקבלת חוברת מודפסת בנושא, ללא תשלום, ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל': 1-800-599-995.
האגודה משאילה פאות ומציעה סיוע בהתאמתן (פרטים בפרק פעילויות האגודה לחולי סרטן).


תגובה בעור באזור הטיפול

במהלך טיפול קרינתי לאזור הראש יכולים להופיע שינויים על פני עור הגולגולת באזורים שבהם ניתנת הקרינה: באזור המצח, הגולגולת, מאחורי האוזניים ולעיתים גם בעורף.

שינויים על פני העור מתחילים להופיע כשבועיים עד שלושה שבועות מתחילת הטיפול הקרינתי. השינויים המוכרים הם אדמומיות של העור, תחושת יובש וגרד.

אם הופיעה תגובה בעור, היא תחלוף בהדרגה כשלושה עד ארבעה שבועות מסיום הטיפול.

הנחיות לטיפול בעור

ההנחיות המופיעות כאן יועילו לך במניעה או בהפחתת התגובות על פני העור כתוצאה מהטיפול בקרינה:

 • אין צורך בהכנת האזור המטופל, אלא אם כן קיבלת הנחיות מהרופא או מהאחות.
 • את האזור המקבל קרינה יש לרחוץ (או לחפוף) במים פושרים בלבד, ולספוג את המים במגבת רכה. חשוב לשמור על אזור הטיפול יבש, ולהימנע משפשוף העור. ניתן להשתמש בשמפו עדין לתינוקות.
 • אין לצבוע את השיער או להשתמש בפן.
 • אין להשתמש בקרם, בושם או סבון רגיל באזור הטיפול. תכשירים אלה מכילים חומרים העלולים לגרום לגירוי נוסף בזמן הטיפול ולהחמרת התגובה בעור.
 • אין לחמם את האזור המוקרן או לקררו (למשל, בבקבוק חם או בקוביות קרח) במהלך תקופת הטיפול.
 • יש להגן על האזור מפני השמש. הקפד להשתמש בכובע כאשר אתה שוהה בחוץ. גם לאחר סיום הטיפולים עליך להמשיך ולהימנע מחשיפה ישירה לשמש. יש להקפיד על כך למשך שנה לפחות מסיום הטיפול, שכן העור באזור המטופל הופך בעקבות הטיפול לרגיש יותר. אם אתה נאלץ להיחשף לשמש, עליך לדאוג לכיסוי הראש, ולהשתמש בתכשיר מסנן קרינה עם מקדם הגנה 30 SPF לפחות.
 • אין להדביק גזות, אספלניות (פלסטרים) או כל סוג חבישה אחר באזור הטיפול, אלא אם כן קיבלת הוראה מהרופא המטפל או מהאחות.
 • אם שחייה היא חלק מפעילותך היומיומית, כדאי להיוועץ ברופא המטפל באשר להמשך פעילות זו במהלך הטיפול, שכן מים מלוחים או כלור עלולים לגרום לגירוי בעור.


יש לדווח לרופא או לאחות אם מופיע אחד או יותר מהסימנים הבאים: חום, גירוי ו/או אדמומיות באזור הטיפול, פריחה, סדקים בעור, הפרשת נוזל מהעור, בחילות, שינויים בתחושת הגפיים וכאבי ראש.


התפקוד המיני

במהלך טיפול קרינתי חיצוני באמצעות מאיץ קווי לא נשארת קרינה בתוך הגוף והגוף אינו פולט קרינה, כך שאין צורך להימנע ממגע עם אנשים קרובים. ככלל, ניתן להמשיך בפעילות מינית בתקופת הטיפולים בקרינה חיצונית, אך יש להימנע מהיריון, ומומלץ להשתמש לשם כך בקונדום או בהתקן תוך-רחמי. ניתן להתייעץ בנושא עם אחות ביחידת הקרינה.

האגודה למלחמה בסרטן מעניקה שירות ייעוץ מיני לחולי סרטן ובני זוגם. הייעוץ ניתן ללא תשלום וללא צורך בהפניית רופא. ניתן לפנות למטפלת במיניות של האגודה בטל': 03-5721643, או בדוא"ל: miniut@cancer.org.il
באתר ניתן לקרוא על מיניות ופוריות לגבר ולאישה, וכן מידע המותאם לחברה הדתית. לקבלת חוברות מודפסות, ללא תשלום, ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל': 1-800-599-995.

בתום הטיפול

חלק מתופעות הלוואי נמשכות גם כמה שבועות לאחר הטיפול. עם זאת, בהדרגה תתחיל לחוש שבכוחך לחזור לתפקוד יומיומי רגיל. חשוב שתמשיך לנוח ולהקפיד על תזונה מאוזנת.

בתום הטיפול עליך לוודא שנקבע לך תור למעקב אצל הרופא המטפל. אם תתעורר בעיה לפני כן, כדאי לצלצל ולהקדים את מועד הביקורת.

אם נותרו לך שאלות או התעוררו בעיות בלתי צפויות, אנא התקשר אל מכון הקרינה שבו קיבלת את הטיפול.

מטופלים זכאים להחזר הוצאות נסיעה לצורך טיפול בקרינה. ההחזר ניתן בקופות החולים. להסדר העניין ולמילוי טפסים, יש לפנות למזכירות מכון הקרינה.
מידע מפורט על זכויות ושירותים לחולי סרטן ניתן למצוא כאן. למידע נוסף בנוגע לזכויותיך ולקבלת חוברת מודפסת בנושא, ללא תשלום, ניתן לפנות ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן, טל': 1-800-599-995.
ניתן להתייעץ עם מומחי האגודה בפורום 'זכויות ושירותים לחולי סרטן'.

מערך הסיוע, המידע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן

למידע על מערך התמיכה של האגודה למלחמה בסרטןכתיבה:
שרה גרדין, R.N.M.A, אחות מוסמכת, מכון רדיותרפיה (טיפול בקרינה), בית החולים האוניברסיטאי אסותא אשדוד
ייעוץ מקצועי:

ד"ר אלי ספיר, מנהל מכון הקרינה, בית החולים האוניברסיטאי, אסותא אשדוד ע"ש סמסון
מארס 2024
מידע מפורט על התרופות המוזכרות בחוברת זו ניתן למצוא בעלונים המופיעים באתר משרד הבריאות.
התכנים המופיעים בחוברת זו נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.
דף המידע כתוב בלשון זכר, אך מיועד לנשים ולגברים כאחד.