לתרומה
חפש
דף הבית
מבזקים

מחר זה קורה! המלחמה בעישון עולה שלב

07.03.19 00:00



מחר, 8.3.19, יכנס לתוקף החוק לאיסור פרסום ושיווק מוצרי עישון וטבק של חברי הכנסת איתן כבל, יהודה גליק ואייל בן ראובן שעבר ביומה האחרון של הכנסת ה-20 ברוב קולות;  "זהו יום היסטורי במאבק נגד עישון. חיים ינצלו בעקבות החוק".


החל ממחר יכנס לתוקף השלב הראשון בחוק האוסר על פרסום ופרסום סמוי של כל מוצרי העישון, כולל סיגריות אלקטרוניות. כמו כן, הסיגריות האלקטרוניות יחשבו כסיגריות לכל דבר ויחולו עליהן כל ההגבלות החלות על סיגריות – בין היתר יאסר השימוש בהם גם במקומות ציבוריים. נוסף לכך תוגבל כמות הניקוטין בסיגריות האלקטרוניות ל-20 מ"ג ועל החפיסות יופיעו אזהרות בדומה לחפיסות הסיגריות. חברות שיפרו את החוק צפויות לקנס של כ-500 אלף שקלים.


החל ממועד זה יהיה איסור על  פרסום מוצרי עישון מכל סוג שהוא כולל סיגריות אלקטרוניות ומתקני אידוי ואיוד באתרי אינטרנט, אתרי תוכן דיגיטליים, ערוצי טלוויזיה ורדיו וכן שימוש בפרסומת סמויה, עקיפה ומתן חסות. בעיתונות הכתובה יתאפשר פרסום פעם בשבוע כאשר מנגד יהיה מחוייב לפרסם מודעה נגד עישון.


השלב הבא של הצעת החוק יכנס לתוקף בעוד 4 חודשים, אז יכנסו לתוקף איסורים נוספים בהם ההגבלות על שיווק מוצרי עישון, איסור על ייצור צעצועים וממתקים בצורת סיגריות ומוצרי עישון. ההגבלות הנוספות על שיווק סיגריות יכנסו לתוקף בעוד 8 חודשים, אז יאסר להציג למכירה מוצרי עישון בכל החנויות, לרבות חניות הנוחות והדיוטי פרי וחפיסות הסיגריות יהיו אחידות ויודפסו בצבע המכוער ביותר בעולם (Pantone 448).


החוק התקבל בסיוע פעיל ומתמשך של האגודה למלחמה בסרטן ובתמיכה נמרצת של המיזם למיגור העישון, איגוד רופאי בריאות הציבור והאיגוד הישראלי לרפואת ילדים בהסתדרות הרפואית, כמו גם החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון, רשת ערים בריאות, העמותה לדמוקרטיה מתקדמת והמועצה הישראלית למניעת עישון.


יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל מסר: "8,000 איש מתים בשנה מנזקי עישון. לאחר שאדם התחיל לעשן מאוד קשה להפסיק, אני מכיר זאת על עצמי  שהייתי מעשן כבד עד לפני 10 שנים. מטרת החוק שלנו שייכנס מחר לתוקף הוא לגרום לאנשים ובראש ובראשונה לבני נוער, כלל לא להיכנס לעולם העישון כי אח"כ כבר קשה מאוד לצאת. זהו יום היסטורי במאבק נגד עישון ואני גאה שהצלחנו לעמוד מול הכוחות הכי חזקים במשק שניסו לטרפד את החוק."


ח״כ יהודה גליק: ח"כ יהודה גליק (הליכוד)

"זהו החוק החשוב ביותר שעבר בכנסת הזו: החל מהיום, החשיפה למוצרי טבק ועישון תחסם"

שבתתי רעב למען החוק הזה ולמען ילדינו.

כיום בני הנוער חשופים כל כך לפרסומות ומודעות ברשתות החברתיות ובכלי המדיה אשר הופכות את צריכת מוצרי טבק להיות  "קול", החל מהיום השיווק, הפרסום והחשיפה למוצרי הטבק יחסמו.

החוק הזה הוא משמעותי ביותר, הוא מהפכני והולך להציל מאות חיי אדם מידי שנה.

הדרך הטובה ביותר לטפל במחדל העישון הזה היא דרך איסור פרסום.

 

ח״כ אייל בן ראובן: ״אני שמח שסוף סוף אנחנו מתחילים במערכה אמיתית, רלוונטית על חיי בני הנוער שלנו. חוק הפרסום שייכנס מחר לתוקפו הוא מדרגה חשובה ביותר, שיקח זמן עד שנראה את תוצאותיה. כך גם, אני מברך על העלאת המס של הסיגריות המגולגלות.

אני מצפה לשיתוף פעולה מלא של כל הגורמים במאבק החשוב הזה שהוא על חיי אדם.״

 

לפרטים וראיונות:

מאור ציון דובר לח"כ יהודה גליק

050-564-6555


שי רבין, דובר לח״כ אייל בן ראובן

058-7792689


נתנאל דיין, דובר לח״כ איתן כבל.

054-8044549